برج سیستانیکا؛ روایت یک تخلف شهری

نشست ریشه‌های فساد شهری

برج سیستانیکا یکی از پروژه‌های منطقه ۹ شهرداری تهران است. این برجِ ۲۲ طبقه (به روایتی)، کنار خیابان هاشمی قرار گرفته و علاوه بر اشراف به فرودگاه مهرآباد به تمام خانه‌های مسکونی اطراف هم اشراف دارد. علاوه بر این، گودبرداری برج سیستانیکا زندگی مجاورین آن را به خطر انداخت.

حسن پارسا، از اهالی محله هاشمی منطقه ٩ است که به نشست ریشه‌های فساد شهری دعوت شده تا به مشکلاتی بپردازد که محله هاشمی در جریان اجرای پروژه برج سیستانیکا متحمل شده است. او در سخنانش از یاشار سلطانی -مدیر مسئول سایت معماری نیوز- به جهت همراهی مردم محله و حمایت از آنان در مقابل شهرداری سپاسگزاری کرد.

بعد از صحبت‌های آقای پارسا، علیرضا جعفری به عنوان نماینده شهرداری تهران سخنرانی می‌کند. جعفری در زمان اجرای پروژه سیستانیکا شهردار منطقه ۹ بوده به همین علت به نشست ریشه‌های فساد شهری دعوت شده است. او در پاسخگویی به سخنان حسن پارسا و در دفاع از پروژه سیستانیکا علل تعریف چنین پروژه‌ای را در محله هاشمی، مربوط به قبل از سال ۱۳۸۴ می‌داند. در این سال در محله هاشمی، زمین به دلایل مختلف نشست و چند پلاک ریزش می‌کند. شهردار وقت تهران دستور به تملک زمین‌هایی می‌دهد که نشست کرده. چند پلاک تملک می‌شود اما بقیه پلاک‌هایی که در همان بلوک شهری قرار می‌گرفته، همچنان در معرض خطر ریزش بوده است. طرح تجمیع بلوک در سال ۱۳۸۹ مطرح می‌شود و بخش خصوصی اجرای طرح ساخت برج را به عهده می‌گیرد. در این طرح ۸۳ پلاک در قالب ۱۵۰ واحد فرسوده تجمیع می‌شود که در مبحث نوسازی شهر تهران اقدامی قابل توجه و ارزشمند است.

این سخنرانی بخشی از نشست ریشه‌های فساد شهری است که در ۲۶ مهرماه سال ۱۳۹۵ با همکاری گروه جامعه‌شناسی شهری و مطالعات منطقه‌ایِ انجمن جامعه‌شناسی و مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد. دیگر سخنرانی‌های این نشست را اینجا ببینید.

حسن پارسا

از اهالی محله هاشمی منطقه ۹ شهرداری تهران و منتقدین پروژه برج سیستانیکا

علی‌رضا جعفری

علی‌رضا جعفری کارشناسی عمران و کارشناسی ارشد مدیریت شهری دارد. در سال ۱۳۸۶ شهردار منطقه ۱۳ و پس از آن شهردار منطقه ۹ شهرداری تهران بوده است. مدتی نیز مدیریت سازمان نوسازی شهرداری تهران را به عهده داشته است.

انجمن جامعه‌شناسی ایران

انجمن جامعه‌شناسی ایران، انجمنی غیرانتفاعی است که در سال ۱۳۷۰ تأسیس شده و در زمینه‌های علمی، پژوهشی، کارشناسی و مشاوره فعالیت می‌کند. این انجمن در نهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران برتر کشور (۱۳۸۷) که از سوی وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود، به عنوان انجمن علمی برتر معرفی شد.

پیوند به وبگاه

مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران

مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۷ تأسیس شده و زیرمجموعه دانشگاه تهران است. رئيس این مؤسسه يكی از اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران است كه از طرف رئيس دانشگاه تهران منصوب می‌شود. در حال حاضر رئيس مؤسسه، دكتر حسین ایمانی جاجرمی است كه از سال ۱۳۹۳ اين مسئوليت را بر عهده دارد.

پیوند به وبگاه

نشست ریشه‌های فساد شهری

این همایش با پنج عنوان سخنرانی در تاریخ ۲۶ مهرماه ۱۳۹۵ در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

اقتصاد سیاسی: فردین یزدانی

فساد قانونی در مدیریت شهری: دکتر محمود کاشانی

جامعه‌شناسی فساد شهری: دکتر حسین ایمانی جاجرمی

فسادپذیری طرح‌های شهری: جواد اکبری

برج سیستانیکا؛ روایت یک تجلف شهری: حسن پارسا و علی‌رضا جعفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *