تجربه مدنی اسکان غیر رسمی

سلسله نشست‌های مؤسسه رحمان

موضوع این سخنرانی، طرح‌های توانمندسازی در سکونتگاه‌های غیر رسمی شهر زاهدان است. ساکنین شهر زاهدان، باید به نوعی حاشیه‌نشین کشور محسوب شوند و سکونتگاه‌های غیر رسمی زاهدان، در واقع حاشیه در حاشیه هستند؛ از این جهت که تمامی معضلات را می‌توان در این سکونتگاه‌ها مشاهده کرد. در این راستا، برنامه‌ریزی و اجرای دو طرح «آموزش مهارت‌های پایه» و «تشکیل گروه‌های کارآفرین خودیار» در سکونتگاه‌های غیر رسمی زاهدان  آغاز شد که جزئیات آن را ندا شمس -از پژوهشگران طرح- توضیح می‌دهد.

مأموریت اصلی طرح آموزش مهارت‌های پایه، شناسایی، طبقه‌بندی و آموزش مهارت‌های فنی-حرفه‌ای برای ۹۰۰ نفر از ساکنانِ هشت سکونتگاه غیر رسمی شهر زاهدان بود. تأکید طرح بر جامعه زنان و جوانان به عنوان آسیب‌پذیرترین اقشار این سکونتگاه‌ها بود. نگاه آموزش بر اساس نیازهای ذی‌نفعان و تقاضاهای محلی شکل گرفته بود و رویکرد ورود به بازار در این آموزش‌ها وجود داشت.

طرح دوم که تشکیل گروه‌های کارآفرین خودکار بود، به دلایل مختلف از جمله تحریم‌های بانک جهانی مسکوت ماند. اما طرح اول با موفقیت به اتمام رسید.

در ادامه، فیروزه صابر درباره درس‌آموخته‌های طرح و خاطرات و تجربه‌های برادرش «هدی صابر» صحبت می‌کند.

سخنرانی پیش رو، پنجمین نشست از سلسله نشست‌های اسکان غیر رسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران است که طی ماه‌های آبان تا اسفند سال ۱۳۹۳ در مؤسسه رحمان برگزار گردید. در این نشست که در تاریخ ۴ اسفند ۱۳۹۳ برگزار شده، فیروزه صابر، ندا شمس، جسیم مصطفوی و زهرا اسکندری سخنرانی می‌کنند. دیگر نشست‌های این مجموعه را  اینجا  ببینید.

 

 

فیروزه صابر

فیروزه صابر فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی است. او مؤسس و مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان از سال ۱۳۸۴ و همچنین مؤسس و رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی زنان مدیر کارآفرین از سال ۱۳۸۳ است.

ندا شمس

پژوهشگر اجتماعی طرح‌های توانمندسازی در سکونتگاه‌های غیر رسمی زاهدان

موسسه رحمان

مؤسسه رحمان مؤسسه‌ای است غیردولتی و غیرانتفاعی که برای انجام فعالیت‌های خیرخواهانه‌ اجتماعی با رویکردی علمی و فرهنگی کار خود را از سال ۱۳۸۶در تهران آغاز کرده است.

پیوند به وبگاه

سلسله نشست‌های اسکان غیر رسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران

سلسله نشست‌های اسکان غیر رسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران، طی ماه‌های آبان تا اسفند سال ۱۳۹۳ در مؤسسه رحمان برگزار شد. این نشست‌ها شامل پنج نشست تخصصی همراه با پخش فیلم مستند «این فیلم‌ها رو به کی نشون می‌دین؟» به کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد، است.

  1. بهنام گفت:

    سلام. بخش شاهنامه خوانی به نشانی http://shahnameh.chaharrah.tv باز نمیشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.