تجربه مدنی اسکان غیر رسمی

سلسله نشست‌های مؤسسه رحمان

در ابتدا جسیم مصطفوی درباره اجرای طرح تأمین مالی خرد در دوازده استان کشور از جمله سیستان و بلوچستان صحبت می‌کند. از اهداف این طرح می‌توان به توانمندسازی،ایجاد و توسعه کسب و کارهای خرد و کمک به فقرزدایی اشاره کرد. یکی از مشخصه‌های مهم در طرح تأمین مالی خرد این است که بانک هیچ وثیقه و ضمانتی از مردم در ازای وام نمی‌گیرد. این طرح تا کنون در ۱۲ استان در طی ۱۲ سال اجرا شده و ۱۵ هزارنفر تحت پوشش آن قرار گرفته‌اند.

در ادامه زهرا اسکندری در خصوص سابقه طرح‌های توانمندسازی توضیح داده و اشاره می‌کند که اکنون با گذشت حدود هفده سال از آغاز طرح‌های توانمندسازی، خوشبختانه رویکرد توانمندسازی به عنوان یک پارادایم فکری در حوزه برنامه‌ریزی شهری مطرح شده اما هنوز در مورد روش‌شناسی در عرصه عمل اتفاق نظر وجود ندارد. از درس‌آموخته‌های اجرای طرح در زاهدان، روش‌شناسی آن بود که این ظرفیت را دارد که به عنوان چارچوب و برنامه عمل به فعالین حوزه توانمندسازی منتقل شود.

سخنرانی پیش رو، پنجمین نشست از سلسله نشست‌های اسکان غیر رسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران است که طی ماه‌های آبان تا اسفند سال ۱۳۹۳ در مؤسسه رحمان برگزار گردید. در این نشست که در تاریخ ۴ اسفند ۱۳۹۳ برگزار شده، فیروزه صابر، ندا شمس، جسیم مصطفوی و زهرا اسکندری سخنرانی می‌کنند. دیگر نشست‌های این مجموعه را  اینجا  ببینید.

 

 

جسیم مصطفوی

مدیر مؤسسه توانمندسازی کاردوک و معاون مؤسسه بین‌المللی توسعه خدمات مالی خرد تاک

زهرا اسکندری

مشاور مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران

موسسه رحمان

مؤسسه رحمان مؤسسه‌ای است غیردولتی و غیرانتفاعی که برای انجام فعالیت‌های خیرخواهانه‌ اجتماعی با رویکردی علمی و فرهنگی کار خود را از سال ۱۳۸۶در تهران آغاز کرده است.

پیوند به وبگاه

سلسله نشست‌های اسکان غیر رسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران

سلسله نشست‌های اسکان غیر رسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران، طی ماه‌های آبان تا اسفند سال ۱۳۹۳ در مؤسسه رحمان برگزار شد. این نشست‌ها شامل پنج نشست تخصصی همراه با پخش فیلم مستند «این فیلم‌ها رو به کی نشون می‌دین؟» به کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد، است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *