بررسی مشکلات تصحیح شاهنامه

از سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب

این سخنرانی سی‌اُمین نشست از سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب است و به بررسی مشکلات تصحیح شاهنامه و نسخه‌های مختلف آن می‌پردازد. این برنامه که در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۴ برگزار گردید با سخنرانی اکبر ایرانی، مدیر عامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب آغاز می‌شود.

چهارراه پروژه‌ای ناسودبر است.
ما را در ادامه این راه یاری کنید.

ابوالفضل خطیبی

ابوالفضل خطیبی متولد سال ۱۳۳۹ در گرمسار، پژوهشگر زبان و ادب فارسی و شاهنامه‌پژوه است.

وی کارشناس‌ ارشد فرهنگ و زبان‌های باستانی است و از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۵ ویراستار علمی گروه تاریخ دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی بوده و هم‌اکنون عضو شورای تخصصی گروه علوم انسانی مرکز نشر دانشگاهی است. خطیبی همچنین عضو هیئت علمی و معاون گروه فرهنگ‌نویسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.

جویا جهانبخش

جویا جهانبخش در سال ۱۳۵۶ در اصفهان زاده شد. پس از پایان تحصیلات دبیرستان، در حوزه علميۀ اصفهان به درس و بحث پرداخت. وی در برخی طرح‌های پژوهشی و نگارشی چون تدوين «دانشنامه قرآن و قرآن‌پژوهي» مشاركت فعال داشته و در حوزه مطالعات ايرانی و اسلامی مقالات و رساله‌های فراوان به طبع رسانده است.

کتاب «راهنمای تصحیح متون» از جمله آثار اوست که توسط انتشارات میراث مکتوب چاپ شده است.

علی رواقی

علی رواقی در مشهد به دنیا آمد. در سال ۱۳۴۴ در رشته ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد فارغ‌التحصیل شد. او تحصیلات خود را در تهران ادامه داد و سرانجام در سال ۱۳۵۳ در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران موفق به اخذ دانشنامه دکتری گردید. از جمله آثار او می‌توان به تفسير بصائر يمينی (تصحيح‌)، واژه‌های ناشناخته در شاهنامه (دفتر اول و دوم‌)، قرآن قدس (پژوهش‌)، ترجمۀ مقامات حريری (تصحيح و توضيح‌) و داستان‌های شاهنامۀ فردوسی‌ اشاره کرد.

مرکز پژوهشی میراث مکتوب

مرکز پژوهشی میراث مکتوب در سال ۱۳۷۲ به قصد حمایت از کوشش‌های پژوهشگران و مصححان و احیا و انتشار مهم‌ترین آثار مکتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مکتوب» با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مرکز نشر میراث مکتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ با دریافت مجوز سه گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مرکز پژوهشی میراث مکتوب» تغییر نام داد و علاوه بر کار نشر به کار پژوهشی نیز روی آورد.

پیوند به وبگاه

نشست سی‌اُم از سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب

سی‌اُمین نشست از سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب به بررسی مشکلات تصحیح شاهنامه اختصاص دارد. این سخنرانی در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۴ برگزار گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.