اقتصاد سیاسی فساد شهری

نشست ریشه‌های فساد شهری

در این نشست فردین یزدانی رویکرد اقتصادی بازارگرای بدون ضابطه از طرف دولت مرکزی را ریشه اصلی فساد شهری می‌داند. او در سخنرانی خود به روند پیشرفت و نتایج طرح جامع شهر تهران در دهه ٨٠ می‌پردازد که تهیه آن را دولت و دستگاه نظارتی به شهرداری سپردند. وی که یکی از کارشناسان حاضر در طرح مذکور بوده عنوان می کند که در این طرح نهایت سقف جمعیت‌پذیری تهران از طرف کارشناسان ٨,۵ میلیون نفر اعلام شد، اما به خاطر مقاومت شهرداری و شورای شهر تهران به بهانه رونق اقتصادی، این رقم با ١٠ میلیون نفر به تصویب رسید. جمعیتی که تهران به واقع گنجایش آن را در کیفیت مطلوب ندارد. همچنین نقد وی در ارتباط با طرح جامع و تفصیلی تهران این است که تهیه طرح تفصیلی و طرح جامع تهران به جای وزارت مسکن و شهرسازی بر عهده شهرداری گذاشته شده و از آنجا که درآمد شرکت مشاور و مهندس ناظر بر طرح وابسته به شهرداری است، برای منافع به همراهی و سکوت در مقابل نظرها و رویه‌های غیر کارشناسی می‌پردازد و این تصمیم یکی از عوامل ریشه کردن فساد در طرح‌های جامع و تفصیلی شهر تهران است.

فردین یزدانی به عنوان کارشناس اقتصادی، نتایج تمرکززدایی از دولت را پایین آمدن هزینه فساد در سیستم دولتی و نهادهای عمومی از جمله شهرداری‌ها عنوان می‌کند و این روند را در ایجاد و گسترش رانت‌جویی مؤثر می‌داند. وی در انتهای سخنرانی، شکایت و بازداشت یاشار سلطانی را به عنوان روزنامه‌نگارِ معترض به فساد شهری، نادرست دانسته و اشاره می‌کند حتی اگر درج مطلبی از منبع غیر معتبر باشد، باز هم دلیلی منطقی برای شکایت شهرداری بر علیه روزنامه‌نگار نیست. (متن برگرفته از گزارش باهمستان)

این سخنرانی بخشی از نشست ریشه‌های فساد شهری است که در ۲۶ مهرماه سال ۱۳۹۵ با همکاری گروه جامعه‌شناسی شهری و مطالعات منطقه‌ایِ انجمن جامعه‌شناسی و مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد. دیگر سخنرانی‌های این نشست را اینجا ببینید.

فردین یزدانی

فردین یزدانی کارشناس ارشد اقتصاد است. او پژوهشگر اقتصاد شهری و مسکن، مدیر علمی طرح جامع مسکن کشور و مدیر بازنگری طرح جامع مسکن است.

انجمن جامعه‌شناسی ایران

انجمن جامعه‌شناسی ایران، انجمنی غیرانتفاعی است که در سال ۱۳۷۰ تأسیس شده و در زمینه‌های علمی، پژوهشی، کارشناسی و مشاوره فعالیت می‌کند. این انجمن در نهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران برتر کشور (۱۳۸۷) که از سوی وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود، به عنوان انجمن علمی برتر معرفی شد.

پیوند به وبگاه

مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران

مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۷ تأسیس شده و زیرمجموعه دانشگاه تهران است. رئيس این مؤسسه يكی از اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران است كه از طرف رئيس دانشگاه تهران منصوب می‌شود. در حال حاضر رئيس مؤسسه، دكتر حسین ایمانی جاجرمی است كه از سال ۱۳۹۳ اين مسئوليت را بر عهده دارد.

پیوند به وبگاه

نشست ریشه‌های فساد شهری

این همایش با پنج عنوان سخنرانی در تاریخ ۲۶ مهرماه ۱۳۹۵ در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

اقتصاد سیاسی: فردین یزدانی

فساد قانونی در مدیریت شهری: دکتر محمود کاشانی

جامعه‌شناسی فساد شهری: دکتر حسین ایمانی جاجرمی

فسادپذیری طرح‌های شهری: جواد اکبری

برج سیستانیکا؛ روایت یک تجلف شهری: حسن پارسا و علی‌رضا جعفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *