رونمایی دو کتاب محله کلیمیان تهران و اودلاجان نوشته ناصر تکمیل همایون

بخش دوم

نشست حاضر به رونمایی کتاب‌های ناصر تکمیل همایون با نام‌های «محله کلیمیان تهران» و «اودلاجان» اختصاص دارد.
سخنران این نشست، اسکندر مختاری -استادیار دانشگاه و ناظر کتاب‌های تهران‌پژوهی دفتر پژوهش‌های فرهنگی- است که ابتدا توضیحاتی در خصوص محله اودلاجان می‌دهد و سپس به نقد کتاب‌ها می‌پردازد.
طبق توضیحات سخنران، این محله ۲ دروازه، ۲۳ کاروانسرا، ۶ بازارچه، ۲۳ تکیه و ۱۱ کنیسه دارد. جمعیت اودلاجان در سال ۱۳۰۱، حدود ۳۰ هزار نفر بوده است. بنابراین از جهت گستردگی و امکانات شبیه به یک شهر است.
مختاری خاطر نشان می‌کند که اگر این کتاب سی سال پیش چاپ شده بود، از لحاظ میزان تأثیر و آگاهی می‌توانست جلوی بخش زیادی از تخریب‌های این محله را بگیرد.

این جلسه در تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. دیگر قسمت‌های این نشست را  اینجا ببینید.

عکس از هنگامه ناهید است.

اسکندر مختاری

اسکندر مختاری دانش‌آموخته رشته باستان‌شناسی و تاریخ هنر در مقطع کارشناسی،‌ رشته مرمت و بناهای تاریخی در مقطع کارشناسی ارشد و پژوهش هنر در مقطع دکتری است. وی هم‌اکنون عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی است.

خانه اندیشمندان علوم انسانی

خانه اندیشمندان علوم انسانی در سال ۱۳۹۰ تأسیس شد. از آن زمان تاکنون با راه‌اندازی ۱۳ کارگروه زبان و ادبیات فارسی، فقه و مبانی حقوق، علوم قرآنی، تاریخ و باستان‌شناسی، علوم سیاسی، فلسفه و منطق، جغرافیا، تربیت بدنی، مدیریت، علوم اجتماعی، اقتصاد، حقوق، روان‌شناسی و علوم تربیتی تلاش کرده است محیط مناسبی را برای تعامل اندیشمندان علوم انسانی کشور فراهم نماید.

پیوند به وبگاه

رونمایی دو کتاب محله کلیمیان تهران و اودلاجان

این نشست با سخنرانی احمد مسجدجامعی، اسکندر مختاری، هارون یشایایی و ناصر تکمیل همایون در تاریخ ۱۲ خردادماه سال ۱۳۹۵ برگزار شد. خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزارکننده این نشست است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.