بزرگداشت استاد محمد روشن

از سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب

فیلم حاضر به بزرگداشت استاد محمد روشن، مصحح مجموعۀ ۱۵ جلدی جامع‌التواریخ اثر رشیدالدین فضل‌الله همدانی، اختصاص دارد. این بزرگداشت که بخش دوم نشست نود و یکم از سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب است، در تاریخ ۴ دی‌ماه ۱۳۹۲ به مدیریت دکتر تهمورث ساجدی  و سخنرانی استاد احمد سمیعی گیلانی، دکتر فریدون نوزاد و احمد اداره‌چی برگزار گردید.

بخش اول نشست نود و یکم به رونمایی از مجموعه سه جلدی جامع‌التواریخ (بخش تاریخ ایران و اسلام) اختصاص دارد. فیلم سخنرانی‌های بخش اول را با عنوان «نقد و بررسی مجموعه جامع‌التواریخ» می‌توانید اینجا ببینید.

احمد اداره‌چی

تاریخ‌پژوه گیلانی و از گردآورندگان کتاب «نامه روشن» که به مناسبت نکوداشت هشتاد سالگی محمد روشن از سوی انتشارات صدای معاصر و با همکاری مرکز پژوهشی میراث مکتوب منتشر شده است.

احمد سمیعی گیلانی

احمد سمیعی گیلانی کارشناس ارشد زبان‌شناسی همگانی‌ است و بر زبان و ادب فارسی و زبان‌های فرانسه و انگلیسی احاطه دارد.

سمیعی گیلانی نویسنده، مترجم و عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی است. وی اکنون سردبير نامۀ فرهنگستان‌، فصلنامۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، و مدير گروه ادبيات معاصر فرهنگستان زبان و ادب فارسی‌ و عضو شورای عالی ويرايش صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران است. او را پدر ویرایش ایران لقب داده‌اند.

فریدون نوزاد

فریدون نوزاد شاعر، محقق و نویسنده کتاب و مقاله‌های زیادی در زمینۀ تاریخ و سنت گیلان است. از مهم‌ترین آثار او «تاریخ نمایش در گیلان» و لغت‌نامه «گیله گپ» است. گیله گپ مفصل‌ترین فرهنگ‌نامه‌ای است که تاکنون درباره گویش گیلکی نوشته شده. این کتاب را دانشگاه گیلان منتشر کرده است.

مرکز پژوهشی میراث مکتوب

مرکز پژوهشی میراث مکتوب در سال ۱۳۷۲ به قصد حمایت از کوشش‌های پژوهشگران و مصححان و احیا و انتشار مهم‌ترین آثار مکتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مکتوب» با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مرکز نشر میراث مکتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ با دریافت مجوز سه گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مرکز پژوهشی میراث مکتوب» تغییر نام داد و علاوه بر کار نشر به کار پژوهشی نیز روی آورد.

پیوند به وبگاه

نشست نود و یکم از سلسله نشست‌های مركز پژوهشی ميراث مكتوب

نود و یکمین نشست از سلسله نشست‌های مركز پژوهشی ميراث مكتوب به رونمایی دورۀ سه جلدی جامع‌التواریخ (ایران و اسلام) و بزرگداشت استاد محمد روشن مصحح مجموعۀ 15جلدی جامع‌التواریخ اختصاص دارد.

این نشست که در تاریخ ۴ دی‌ماه سال ۱۳۹۲ در مجتمع فرهنگی باغ زیبا برگزار گردید، دارای دو بخش است: بخش اول با عنوان «نقد و بررسی مجموعه جامع‌التواریخ» و بخش دوم با نام «بزرگداشت استاد محمد روشن».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.