فساد قانونی در مدیریت شهری

نشست ریشه‌های فساد شهری

در این نشست محمود کاشانی به تاریخچه شهرنشینی، قوانین و طرح‌های شهری می‌پردازد و از این مبحث وارد مقوله روند نادیده گرفتن قوانین شهری، شکل‌گیری فساد شهری و زمینه‌های قانونی کردن این فساد می‌شود. وی با اشاره به تاریخچه طولانی فساد، به تراکم‌فروشی‌های صورت‌گرفته در دوره غلام‌حسین کرباسچی می‌پردازد  که با حمایت دولت وقت روی کار آمد و بنای فروش تراکم در تهران برای کسب درآمد شهرداری را گذاشت. کاشانی دوره مدیریت محمدباقر قالیباف را اوج تراکم‌فروشی می‌داند و به سهم فروش تراکم در کسب درآمد سالانه شهرداری تهران در چند سال اخیر اشاره و تصریح می‌کند که در سال ٩٣ سهم وجوه حاصل از تراکم از بودجه‌ی ١۵ هزار و ٨۴٠ میلیاردتومانی شهرداری، بیش از ٩ هزار میلیارد تومان، این سهم در بودجه‌ی سال ٩۴ که ١٧ هزار و ۴٠٠ میلیارد تومان بوده ١٠ هزار میلیارد تومان و در بودجه‌ی سال ٩۵ هم از کل بودجه‌ی ١٧ هزار و ٨٠٠ میلیاردتومانی بیش از ١٠ هزار میلیارد تومان بوده است. بر اساس گفته‌های دکتر محمود کاشانی، قوانین شهرسازی در سال‌های گذشته نادیده گرفته و با انبوه‌سازی‌های بی‌رویه، روزبه‌روز بر جمعیت شهر تهران افزوده شده در حالی‌ که در تهران با کمبود شدید منابع آب، آلاینده‌های ناشی از افزایش جمعیت و ترافیک مواجه هستیم. کاشانی معتقد است تراکم‌فروشی به معنی گرفتن پول برای زیرپاگذاشتن مقررات شهری و ایجاد تبصره‌ها و قوانین جدید و موازی، مصداق بارز ارتشاء است. (متن برگرفته از گزارش باهمستان)

این سخنرانی بخشی از نشست ریشه‌های فساد شهری است که در ۲۶ مهرماه سال ۱۳۹۵ با همکاری گروه جامعه‌شناسی شهری و مطالعات منطقه‌ایِ انجمن جامعه‌شناسی و مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد. دیگر سخنرانی‌های این نشست را اینجا ببینید.

عکس صفحه از حامد زارع‌پور است.

سید محمود مصطفوی کاشانی

سید محمود مصطفوی کاشانی، زاده به سال ۱۳۲۱ در تهران، فرزند آیت‌الله کاشانی، فعال سیاسی و حقوق‌دان است. او در سال ۱۳۵۰ با مدرک دکترای حقوق خصوصی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و از سال ۱۳۵۱ تاکنون عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی است.

پیوند به وبگاه

انجمن جامعه‌شناسی ایران

انجمن جامعه‌شناسی ایران، انجمنی غیرانتفاعی است که در سال ۱۳۷۰ تأسیس شده و در زمینه‌های علمی، پژوهشی، کارشناسی و مشاوره فعالیت می‌کند. این انجمن در نهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران برتر کشور (۱۳۸۷) که از سوی وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود، به عنوان انجمن علمی برتر معرفی شد.

پیوند به وبگاه

مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران

مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۷ تأسیس شده و زیرمجموعه دانشگاه تهران است. رئيس این مؤسسه يكی از اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران است كه از طرف رئيس دانشگاه تهران منصوب می‌شود. در حال حاضر رئيس مؤسسه، دكتر حسین ایمانی جاجرمی است كه از سال ۱۳۹۳ اين مسئوليت را بر عهده دارد.

پیوند به وبگاه

نشست ریشه‌های فساد شهری

این همایش با پنج عنوان سخنرانی در تاریخ ۲۶ مهرماه ۱۳۹۵ در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

اقتصاد سیاسی: فردین یزدانی

فساد قانونی در مدیریت شهری: دکتر محمود کاشانی

جامعه‌شناسی فساد شهری: دکتر حسین ایمانی جاجرمی

فسادپذیری طرح‌های شهری: جواد اکبری

برج سیستانیکا؛ روایت یک تجلف شهری: حسن پارسا و علی‌رضا جعفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *