بحران آب و امنیت ملی

بخش اول نشست

در سال‌های اخیر مسئله آب از جنبه اقتصادی فراتر رفته و بعد امنیتی پیدا کرده، تا جایی که قرن آینده را قرن جنگ آب دانسته‌اند. در نشست پیش رو به این موضوع پرداخته می‌شود که خشکسالی و کم‌آبی چه پیامدهای امنیتی می‌تواند داشته باشد.

بروز بحران آب علل مختلفی دارد. مهم‌ترین آنها عبارتند از: نداشتن برنامه آمایش سرزمین و جانمایی‌های نادرست سکونتگاه‌های جمعیتی و صنعتی و کشاورزی، ناکارآمدی نظام مدیریت آب، کاهش بارندگی، روش سنتی در انتقال، توزیع و مصرف آب، بهره‌وری کم آب و هدررفت بالای آب و الگوی کشت نامناسب. از سوی دیگر مسئله بیکاری به دلیل بحران آب، از بین رفتن صنعت گردشگری، فروپاشی اقتصاد محلی، مهاجرت روستاها به شهر، پدیده حاشیه‌نشینی و غیره از جمله پیامدهایی است که بحران آب را یک مسئله امنیتی می‌کند.

این جلسه در تاریخ ۳ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. بخش‌های دیگر این نشست را با سخنرانی دکتر مهتا بذرافکن و دکتر صدیقه نصری، اینجا ببینید.

علی‌رضا ذاکر اصفهانی

علی‌رضا ذاکر اصفهانی، متولد سال ۱۳۴۰ است. او در دوره دوم دولت احمدی‌نژاد، استانداری استان اصفهان را بر عهده داشت و پیش از آن، رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری بود. ذاکر اصفهانی، دانش‌آموخته مقطع دکتری در رشته علوم سیاسی از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است.

خانه اندیشمندان علوم انسانی

خانه اندیشمندان علوم انسانی در سال ۱۳۹۰ تأسیس شد. از آن زمان تاکنون با راه‌اندازی ۱۳ کارگروه زبان و ادبیات فارسی، فقه و مبانی حقوق، علوم قرآنی، تاریخ و باستان‌شناسی، علوم سیاسی، فلسفه و منطق، جغرافیا، تربیت بدنی، مدیریت، علوم اجتماعی، اقتصاد، حقوق، روان‌شناسی و علوم تربیتی تلاش کرده است محیط مناسبی را برای تعامل اندیشمندان علوم انسانی کشور فراهم نماید.

پیوند به وبگاه

بحران آب و امنیت ملی

این رویداد در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۶ در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. علیرضا ذاکر اصفهانی، صدیقه نصری و مهتا بذرافکن در این نشست، سخنرانی کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *