بحران آب و امنیت ملی

بخش اول نشست

در سال‌های اخیر مسئله آب از جنبه اقتصادی فراتر رفته و بعد امنیتی پیدا کرده، تا جایی که قرن آینده را قرن جنگ آب دانسته‌اند. در نشست پیش رو به این موضوع پرداخته می‌شود که خشکسالی و کم‌آبی چه پیامدهای امنیتی می‌تواند داشته باشد.

بروز بحران آب علل مختلفی دارد. مهم‌ترین آنها عبارتند از: نداشتن برنامه آمایش سرزمین و جانمایی‌های نادرست سکونتگاه‌های جمعیتی و صنعتی و کشاورزی، ناکارآمدی نظام مدیریت آب، کاهش بارندگی، روش سنتی در انتقال، توزیع و مصرف آب، بهره‌وری کم آب و هدررفت بالای آب و الگوی کشت نامناسب. از سوی دیگر مسئله بیکاری به دلیل بحران آب، از بین رفتن صنعت گردشگری، فروپاشی اقتصاد محلی، مهاجرت روستاها به شهر، پدیده حاشیه‌نشینی و غیره از جمله پیامدهایی است که بحران آب را یک مسئله امنیتی می‌کند.

این جلسه در تاریخ ۳ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. بخش‌های دیگر این نشست را با سخنرانی دکتر مهتا بذرافکن و دکتر صدیقه نصری، اینجا ببینید.

علی‌رضا ذاکر اصفهانی

علی‌رضا ذاکر اصفهانی، متولد سال ۱۳۴۰ است. او در دوره دوم دولت احمدی‌نژاد، استانداری استان اصفهان را بر عهده داشت و پیش از آن، رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری بود. ذاکر اصفهانی، دانش‌آموخته مقطع دکتری در رشته علوم سیاسی از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است.

خانه اندیشمندان علوم انسانی

خانه اندیشمندان علوم انسانی در سال ۱۳۹۰ تأسیس شد. از آن زمان تاکنون با راه‌اندازی ۱۳ کارگروه زبان و ادبیات فارسی، فقه و مبانی حقوق، علوم قرآنی، تاریخ و باستان‌شناسی، علوم سیاسی، فلسفه و منطق، جغرافیا، تربیت بدنی، مدیریت، علوم اجتماعی، اقتصاد، حقوق، روان‌شناسی و علوم تربیتی تلاش کرده است محیط مناسبی را برای تعامل اندیشمندان علوم انسانی کشور فراهم نماید.

پیوند به وبگاه

بحران آب و امنیت ملی

این رویداد در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۶ در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. علیرضا ذاکر اصفهانی، صدیقه نصری و مهتا بذرافکن در این نشست، سخنرانی کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.