رونمایی دو کتاب محله کلیمیان تهران و اودلاجان نوشته ناصر تکمیل همایون

بخش سوم

در این بخش از نشست، هارون یشایایی- یهودی ساکن محله اودلاجان- در خصوص زندگی کلیمیان در اودلاجان صحبت می‌کند.
محله کلیمیان در مرکز اودلاجان قرار گرفته و با تمام بخش‌های مسلمان‌نشین محله در ارتباط است. این محله شخصیت‌های زیادی را پرورانده است، مانند سلیمان حییم (اولین فرهنگ‌نویس کلاسیک ایرانی و ملقب به پدر فرهنگ‌نویسی دوزبانهٔ ایران)، مرتضی نی‌داوود (موسیقی‌دان، آهنگساز و نوازنده تار) و شخصیت‌هایی دیگری که خارج از فضای یهودی نیز صاحب نام بوده‌اند. ظهور این شخصیت‌ها فقط در نتیجه وجود فضای مناسب برای رشد و پرورش استعدادها نبوده، بلکه به علت وجود فرهنگ هم‌نشینی و مدارا بین مسلمانان و یهودیان نیز بوده است. همان‌طور که در اصفهان محله یهودی‌نشین جویباره در کنار محله‌‌های مسلمان‌نشین و و کنیسه‌ها در جوار مساجد قرار گرفته است.

این جلسه در تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. دیگر قسمت‌های این نشست را  اینجا ببینید.

هارون یشایایی

هارون یشایایی به نام پرویز یشایایی در سال ۱۳۱۴ در محله اودلاجان تهران در یک خانواده مذهبی یهودی به دنیا آمد. او دانش‌آموخته رشته فلسفه در دانشگاه تهران است. از جمله فعالیت‌های او برای جامعه یهودیان، ریاست انجمن کلیمیان، مدیریت بیمارستان یهودی دکتر سپیر، بازسازی کنیسه‌های عزرا یعقوب و هاداش و به ثبت رسانیدن این دو مجموعه در سازمان میراث فرهنگی است.

یشایایی تهیه‌کننده فیلم‌هایی چون کیمیا، هامون، ناخداخورشید و اجاره‌نشین‌هاست.

خانه اندیشمندان علوم انسانی

خانه اندیشمندان علوم انسانی در سال ۱۳۹۰ تأسیس شد. از آن زمان تاکنون با راه‌اندازی ۱۳ کارگروه زبان و ادبیات فارسی، فقه و مبانی حقوق، علوم قرآنی، تاریخ و باستان‌شناسی، علوم سیاسی، فلسفه و منطق، جغرافیا، تربیت بدنی، مدیریت، علوم اجتماعی، اقتصاد، حقوق، روان‌شناسی و علوم تربیتی تلاش کرده است محیط مناسبی را برای تعامل اندیشمندان علوم انسانی کشور فراهم نماید.

پیوند به وبگاه

رونمایی دو کتاب محله کلیمیان تهران و اودلاجان

این نشست با سخنرانی احمد مسجدجامعی، اسکندر مختاری، هارون یشایایی و ناصر تکمیل همایون در تاریخ ۱۲ خردادماه سال ۱۳۹۵ برگزار شد. خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزارکننده این نشست است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *