شاخص‌های هنر ایرانی در صنایع مستظرفه

هنر آیینه‌کاری

یکی ازهنرهایی که در ایران سابقه تاریخی دارد و برای تزئینات ابنیه به کار می‌رفته، آیینه‌کاری است. این هنر برای پوشش سطوح بزرگ و معمولاً در کاخ‌های پادشاهان و اماکن مذهبی به کار می‌رفته است. در طراحی و ساخت یک اثر آیینه‌کاری معمولاً از نقوش هندسی استفاده می‌شود. گره‌چینی‌ها از نقوش رایج آیینه‌کاری هستند.
منیر شاهرودی فرمانفرمائبان از هنرمندان شاخص آیینه‌کار است که تفسیر جدیدی از آیینه‌کاری ارائه داده است. در این نشست به بررسی سبک و تأثیر آثار وی پرداخته می‌شود.

این نشست که هشتمین جلسه از مجموعه نشست‌ «شاخص‌های هنر ایرانی در صنایع مستظرفه» است، در تاریخ ۱۰ تیرماه سال ۱۳۹۹ توسط سایت چهارراه برگزار شد.

احمد صدری

احمد صدری، پژوهشگر موسیقی و نوازنده ساز سه‌تار، تنبور و دوتار است. او دوره کارشناسی را در رشته صنایع دستی دانشگاه هنر و دوره کارشناسی ارشد را در رشته پژوهش هنر با گرایش موسیقی در دانشگاه آزاد گذراند. وی دارای نشان درجه یک هنری است. صدری علاوه بر نگارش مقالات و کتاب‌هایی در زمینه موسیقی، تجربه‌های مختلفی هم در سمت‌های اجراییِ جشنواره‌ها و همایش‌های موسیقی دارد.

رزومه کامل احمد صدری را اینجا بخوانید.

پیوند به وبگاه

سایت چهارراه

سایت چهارراه با انگیزه‌های غیرتجاری به صورت مستقل و غیر تجاری تلاش دارد با فراهم آوردن ویدئوهایی با محتوای تخصصی و روشنگرانه، با پشتوانه‌ی علمی و دانشگاهی، نیاز جامعه‌ی تخصصی و علاقه‌مندان غیر دانشگاهی زمینه‌های مورد نظرش را پاسخ دهد.

پیوند به وبگاه

شاخص‌های هنر ایرانی در صنایع مستظرفه

این نشست‌ها با تدریس احمد صدری، از دی‌ماه ۱۳۹۸ برگزار شده‌اند. سایت چهارراه برگزارکننده این کارگاه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *