شاخص‌های هنر ایرانی در صنایع مستظرفه

رنگ در هنر ایرانی

یکی از تقسیم‌بندی‌های رنگ، تقسیم آن به دو گروه رنگ روحی و رنگ جسمی است. رنگ‌های روحی رنگ‌هایی هستند که به خورد کاغذ می‌روند؛ مثل رنگی که چای و قهوه به کاغذ می‌دهد. رنگ‌های جسمی رنگ‌های پوشاننده هستند؛ مانند رنگ‌هایی که با روغن‌ها ترکیب می‌شوند.
اما دسته‌بندی رایج نظام آموزشی در خصوص رنگ، تقسیم آن به رنگ‌های اصلی و مکمل، انواع هارمونی‌های رنگی مثل رنگ‌های سرد و گرم است. به نظر می‌رسد که رنگ‌ در هنر ایرانی با مفهوم رنگ در آموزه‌های مدرن متفاوت است. احمد صدری -هنرمند و پژوهشگر هنرهای سنتی ایرانی- در این جلسه به تحلیل و بررسی این تفاوت می‌پردازد.

این نشست که سومین جلسه از مجموعه نشست‌ «شاخص‌های هنر ایرانی در صنایع مستظرفه» است، در تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ توسط سایت چهارراه برگزار شد. جلسه اول آن را می‌توانید اینجا و جلسه دوم را اینجا ببینید.

احمد صدری

احمد صدری، پژوهشگر موسیقی و نوازنده ساز سه‌تار، تنبور و دوتار است. او دوره کارشناسی را در رشته صنایع دستی دانشگاه هنر و دوره کارشناسی ارشد را در رشته پژوهش هنر با گرایش موسیقی در دانشگاه آزاد گذراند. وی دارای نشان درجه یک هنری است. صدری علاوه بر نگارش مقالات و کتاب‌هایی در زمینه موسیقی، تجربه‌های مختلفی هم در سمت‌های اجراییِ جشنواره‌ها و همایش‌های موسیقی دارد.

رزومه کامل احمد صدری را اینجا بخوانید.

پیوند به وبگاه

سایت چهارراه

سایت چهارراه با انگیزه‌های غیرتجاری به صورت مستقل و غیر تجاری تلاش دارد با فراهم آوردن ویدئوهایی با محتوای تخصصی و روشنگرانه، با پشتوانه‌ی علمی و دانشگاهی، نیاز جامعه‌ی تخصصی و علاقه‌مندان غیر دانشگاهی زمینه‌های مورد نظرش را پاسخ دهد.

پیوند به وبگاه

شاخص‌های هنر ایرانی در صنایع مستظرفه

این نشست‌ها با تدریس احمد صدری، از دی‌ماه ۱۳۹۸ برگزار شده‌اند. سایت چهارراه برگزارکننده این کارگاه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *