موسیقی مردم کرد

جلسه دوم: موسیقی منطقه کرمانشاه

در این جلسه به تنبورنوازی در منطقه کرمانشاه به ویژه گوران پرداخته می‌شود. تنبور، ساز آیینی پیروان یارسان است و مقام‌هایی ویژه‌ی آیین‌های خود دارند. در گذشته به این موسیقی به عنوان آیین نگاه می‌شده، نه به شکل موسیقی. بنابراین بدون اجرای مراسم آیینی، نوازنده هیچ‌گاه قطعه‌ها و مقام‌ها را نمی‌نواخته. این نگاه مدرن امروزی است که به این آیین به شکل موسیقی نگاه می‌کند.

تأثیر شعر هجایی و نسبتش با موسیقی کردستان، تأثیر اقلیم، تکوین مقام‌های مختلف، طبقه‌بندی یا سازمان قطعه‌ها بین مردم و استفاده از وتر ابریشمی از دیگر موضوعات مورد بحث در این جلسه هستند.

این نشست، جلسه دوم از کارگاه «موسیقی مردم کرد» است که در تاریخ ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ توسط سایت چهارراه برگزار شده است. جلسه اول را اینجا ببینید.

 

 

احمد صدری

احمد صدری، پژوهشگر موسیقی و نوازنده ساز سه‌تار، تنبور و دوتار است. او دوره کارشناسی را در رشته صنایع دستی دانشگاه هنر و دوره کارشناسی ارشد را در رشته پژوهش هنر با گرایش موسیقی در دانشگاه آزاد گذراند. وی دارای نشان درجه یک هنری است. صدری علاوه بر نگارش مقالات و کتاب‌هایی در زمینه موسیقی، تجربه‌های مختلفی هم در سمت‌های اجراییِ جشنواره‌ها و همایش‌های موسیقی دارد.

رزومه کامل احمد صدری را اینجا بخوانید.

پیوند به وبگاه

سایت چهارراه

سایت چهارراه با انگیزه‌های غیرتجاری به صورت مستقل و غیر تجاری تلاش دارد با فراهم آوردن ویدئوهایی با محتوای تخصصی و روشنگرانه، با پشتوانه‌ی علمی و دانشگاهی، نیاز جامعه‌ی تخصصی و علاقه‌مندان غیر دانشگاهی زمینه‌های مورد نظرش را پاسخ دهد.

پیوند به وبگاه

کارگاه موسیقی مردم کرد

این کارگاه با تدریس احمد صدری، از شهریور تا مهر ۱۳۹۶ در پنج جلسه برگزار شد. سایت چهارراه برگزارکننده این کارگاه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *