فراز و فرود هنر دارالخلافه ناصری؛ هنر عامیانه

از مجموعه نشست‌های شب‌های تهران

در کنار هنر سلطنتی و درباری قاجار، از اوایل دوره ناصری شاهد ظهور هنرهایی هستیم که در سطح جامعه شکل می‌گیرد. این آثار هنری در خدمت دربار نیستند و در خارج از فضای دربار تولید و استفاده می‌شوند. بیشتر این آثار در زندگی روزمره کاربرد دارند و کمتر جنبه تزیینی و نمایشی به خود می‌گیرند. می‌توان از تولیدکنندگان این آثار هنری به عنوان صنعتگران و اصناف نام برد. مضامین هنرهای عامیانه بسیار متنوعند. مضامین حماسی، عاشورایی، شمایل‌های مذهبی مانند شمایل درویش‌ها، موضوعات غیر ایرانی مثل برج ایفل و زنان اروپایی از جمله مضامین آثار هنری عامه هستند.

سخنرانی پیش رو، بخش دوم نشست فراز و فرود هنر دارالخلافه ناصری است که در تاریخ ۱ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۷ برگزار شد. این نشست از نشست‌های شب‌های تهران است و به همت آرش صابری‌نیا در خانه‌موزه شهید مدرس با همکاری گروه فرهنگی گردشگری چنارستون برگزار می‌گردد. بخش اول این نشست را اینجا ببینید.


ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

کیانوش معتقدی

کیانوش معتقدی متولد سال ۱۳۶۱ در تهران و پژوهشگر مستقل هنرهای ایرانی اسلامی است. او چندین کتاب و مقاله با موضوع تهران و هنر ایران نوشته است؛ از جمله «کتیبه‌های نستعلیق تهران» و «دروازه‌های طهران قدیم» که به ترتیب در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ توسط انتشارات پیکره منتشر شده‌اند.

موزه شهید مدرس

خانه‌موزه شهید مدرس در منطقه ۱۲ تهران و در محله سرچشمه قرار گرفته است. عمارت این موزه، محل زندگی شهید مدرس بوده است.

فراز و فرود هنر دارالخلافه ناصری

این نشست یکی از مجموعه نشست‌های شب‌های تهران است که به همت خانه‌موزه شهید مدرس و گروه فرهنگی هنری چنارستون برگزار می‌شود. «فراز و فرود هنر دارالخلافه ناصری» با سخنرانی جواد علی‌محمدی اردکانی، کیانوش معتقدی و مجید عبد امین در تاریخ ۱ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۷ برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.