بررسی آثار و اندیشه‌های ابوعلی مسکویه

از سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب

نشست چهل و سوم میراث مکتوب شامل دو بخش است؛ بخش اول به بررسی آثار ابوعلی مسکویه اختصاص دارد و بخش دوم به نکوداشت استاد ابوالقاسم امامی -پژوهشگر آثار مسکویه- می‌پردازد.

سخنران دومِ بخش اول، علی‌رضا ذکاوتی قراگزلو است که در مورد کتاب «الهوامل و الشوامل» ابوحیان توحیدی (پرسش‌های ابوحیان از ابوعلی مسکویه)، کتاب «الاسئله و الاجوبه» (پرسش‌های ابوریحان بیرونی از ابوعلی سینا) و کتاب «المقابسات» ابوحیان توحیدی صحبت می‌کند.

این جلسه، چهل و سومین نشست از سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب است که در تاریخ ۲۹ خرداد سال ۱۳۸۵ برگزار گردید. دیگر سخنرانی‌های این نشست را اینجا ببینید.

 

 

علی‌رضا ذکاوتی قراگزلو

علیرضا ذکاوتی قراگزلو متولد سال ۱۳۲۲ در همدان است. وی جزء هیئت مؤلفین دایرةالمعارف تشیع بوده و با بنیاد دایرةالمعارف اسلامی و دانشنامه جهان اسلام همکاری مداوم دارد. تألیف و تصحیح ۳۰ کتاب در کارنامه علمی و ادبی او ثبت شده است.

مرکز پژوهشی میراث مکتوب

مرکز پژوهشی میراث مکتوب در سال ۱۳۷۲ به قصد حمایت از کوشش‌های پژوهشگران و مصححان و احیا و انتشار مهم‌ترین آثار مکتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مکتوب» با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مرکز نشر میراث مکتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ با دریافت مجوز سه گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مرکز پژوهشی میراث مکتوب» تغییر نام داد و علاوه بر کار نشر به کار پژوهشی نیز روی آورد.

پیوند به وبگاه

نشست چهل و سوم از سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب

چهل و سومین نشست از سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب به بررسی آثار و انديشه‌های ابوعلی مسكويه و بزرگداشت استاد ابوالقاسم امامی اختصاص دارد. این نشست در تاریخ ۲۹ خرداد سال ۱۳۸۵ برگزار گردید.

  1. زال‌پور گفت:

    درودها بر میراث مکتوب

    بسیار سپاس‌گزار به‌جهت اشتراک‌گزاری فایل‌های تصویری نشست‌های تخصصی مرکز.

    امیدوارم پایدار بمانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *