تولد طهران؛ بخش اول

از پیدایش تهران تا قاجار

صرف نظر از یافته‌های اخیر باستان‌شناسان در تهران، از منابع تاریخی موجود می‌توان دریافت که حیات اجتماعی تهران به شکل روستایی کوچک و نه چندان معتبر از سده‌های نخستین اسلامی و با کمی تسامح از دوره‌های پیش از اسلام تا به امروز تداوم داشته است. در نشست پیش رو، علی کرم همدانی به ارائه مقاله خود با موضوع وضعیت تهران از زمانی که قریه کوچکی بوده تا دوره قاجار می‌پردازد.

این سخنرانی، بخش اول نشست تولد طهران است که به مناسب روز تهران و در تاریخ ۱۶ مهرماه سال ۱۳۹۷ برگزار شد. «تولد طهران» از مجموعه نشست‌های شب‌های تهران است و به همت آرش صابری‌نیا در خانه‌موزه شهید مدرس با همکاری گروه فرهنگی گردشگری چنارستون برگزار می‌گردد. سخنرانی‌های دیگر این برنامه را اینجا ببینید.

 

 

علی کرم همدانی

علی کرم همدانی، متولد ۱۳۴۳ و دانش‌آموخته رشته تاریخ در دانشگاه شهید بهشتی است. وی مدیر بخش جغرافیای مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی و دانشنامه تهران بزرگ است.

چنارستون

چنارستون برگزارکننده برنامه‌های تهرانگردی و ایرانگردی است.

پیوند به وبگاه

موزه شهید مدرس

خانه‌موزه شهید مدرس در منطقه ۱۲ تهران و در محله سرچشمه قرار گرفته است. عمارت این موزه، محل زندگی شهید مدرس بوده است.

تولد طهران

این نشست یکی از مجموعه نشست‌های شب‌های تهران است که به همت خانه‌موزه شهید مدرس و گروه فرهنگی هنری چنارستون برگزار می‌شود. تولد طهران به مناسبت روز تهران با سخنرانی علی‌کرم همدانی، رضا شیرازیان و حمیدرضا حسینی در تاریخ ۱۶ مهرماه سال ۱۳۹۷ برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.