رونمایی از کتاب «اطلس تهران قدیم» تألیف رضا شیرازیان

بخش اول

«اطلس تهران قدیم» حاصل پژوهش و نگارش رضا شیرازیان است. این کتاب به معرفی ۲۷۵ نقشه در محدوده‌ سال‌های ۱۲۰۵ شمسی (دوره فتحعلی‌شاه قاجار) تا ۱۳۵۷ شمسی (پایان دوره پهلوی) می‌پردازد. این کتاب در قطع رحلی و توسط انتشارات دستان منتشر شده است.

در نشست رونمایی، دکتر ناصر تکمیل‌همایون -تهران‌شناس و جامعه‌شناس- ضمن اشاره به پیشینه تهران‌پژوهی به شیوه علمی، تأکید می‌کند که مطالعه هر زمینه‌ای از سیاست، اقتصاد، فرهنگ و گردشگری درباره تهران بدون وجود نقشه‌های تهران ناتمام و نادرست است. این کتاب مشکل پژوهشگران و تهران‌شناسان را در دسترسی به اسناد و نقشه‌های قدیمی آسان نموده و آنها را از مراجعه به مراکز و کتابخانه‌های مختلف برای تهیه نقشه بی‌نیاز کرده است.
در ادامه، مؤلف کتاب نیز توضیحاتی در خصوص ایده تألیف کتاب و روش کار ارائه می‌دهد.

این مراسم در تاریخ ۲۹ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۵ در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. بخش دوم آن را می‌توانید اینجا ببینید.

رضا شیرازیان

رضا شیرازیان متولد سال ۱۳۵۴ است. او کارشناس عمران و کارشناس ارشد مرمت و احیای بناها و محوطه‌های تاریخی است. کتاب‌های «تهران‌نگاری؛ بانک نقشه‌ها و عناوین مکانی تهران قدیم» و «اطلس تهران قدیم» حاصل پژوهش‌های شیرازیان است.

پیوند به وبگاه

ناصر تکمیل همایون

ناصر تکمیل همایون در سال ۱۳۱۵ در قزوین به دنیا آمد. وی در دو رشته تاریخ و جامعه‌شناسی در سال‌های ۱۳۵۱ و ۱۳۵۶ موفق به اخذ درجه دکترا از دانشگاه پاریس (سوربن) شد. تکمیل همایون استاد و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است. وی همچنین سرپرستی بخش «فرهنگ و تاریخ» را در مؤسسه تحقیقی - انتشاراتی دفتر پژوهش‌های فرهنگی بر عهده دارد.

جدیدترین کتاب دکتر تکمیل همایون «اودلاجان» نام دارد که دفتر پژوهش‌های فرهنگی با عنوان چهارمین جلد از مجموعه «تهران‌پژوهی» منتشر نموده است.

پیوند به وبگاه

خانه اندیشمندان علوم انسانی

خانه اندیشمندان علوم انسانی در سال ۱۳۹۰ تأسیس شد. از آن زمان تاکنون با راه‌اندازی ۱۳ کارگروه زبان و ادبیات فارسی، فقه و مبانی حقوق، علوم قرآنی، تاریخ و باستان‌شناسی، علوم سیاسی، فلسفه و منطق، جغرافیا، تربیت بدنی، مدیریت، علوم اجتماعی، اقتصاد، حقوق، روان‌شناسی و علوم تربیتی تلاش کرده است محیط مناسبی را برای تعامل اندیشمندان علوم انسانی کشور فراهم نماید.

پیوند به وبگاه

رونمایی از کتاب اطلس تهران قدیم

مراسم رونمایی از کتاب «اطلس تهران قدیم» اثر رضا شیرازیان در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ با حضور متخصصان حوزه تهران‌شناسی و نقشه‌نگاری در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *