نوجوانی چیست؟ نوجوان کیست؟

سمینار نوجوانی؛ نگاهی نو

نوجوانی تلاش نظری بزرگسالان برای فهم نوجوان است و مفهومی است که توسط بزرگسالان ساخته و تعریف می‌شود. تعاریف گوناگونی برای نوجوانی ارائه شده و هر کدام از رویکرد خاصی این مفهوم را تعریف کرده است. مرسوم‌ترین تعریف برای نوجوان، نگاه تقویمی و سنی دارد؛ یعنی بر اساس سن شخص او را کودک، نوجوان یا بزرگسال طبقه‌بندی می‌کند.
در این سخنرانی، علی‌اصغر سیدآبادی -نویسنده و پژوهشگر کودک و نوجوان- پس از تعریف مفهوم نوجوانی، نتایج برخی پژوهش‌ها و نظرسنجی‌ها را در این حوزه مطرح می‌کند. به عنوان مثال، علی‌رغم باور عمومی هنوز خانواده مهم‌ترین پناهگاه نوجوان است.

سمینار «نوجوانی؛ نگاهی نو» در تاریخ ۱۴ و ۱۵ بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰ توسط گروه نوجهان برگزار شده است. بخش‌های دیگر این سمینار را اینجا ببینید.

علی‌اصغر سیدآبادی

علی‌اصغر سیدآبادی متولد سال ۱۳۵۰ است. او مروج کتاب‌خوانی، نویسنده، پژوهشگر و منتقد کتاب کودک و نوجوان است.

گروه نوجهان

گروه «نوجهان» گروهی مستقل و متشکل از افراد باسابقه در حوزۀ کودک و نوجوان است که از سال ۱۳۹۹ آغاز به کار کرده است. این گروه تلاش می­‌کند تا به صورت همه­‌جانبه دورۀ نوجوانی و نیازهای آن را ببیند و برای آن طرح­‌ها، ایده­‌ها و پروژه‌های مختلفی را سازماندهی کند؛ با این چشم ­انداز و امید که فرصت­‌های رشد و تکاملِ همه‌­جانبه برای همۀ نواجوانان فراهم شود.

پیوند به وبگاه

نوجوانی؛ نگاهی نو

سمینار «نوجوانی؛ نگاهی نو» در تاریخ ۱۴ و ۱۵ بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰ توسط گروه نوجهان برگزار شده است. در این سمینار تنی چند از فعالان حوزه کودک و نوجوان سخنرانی کرده‌اند. علی‌اکبر زین‌العابدین، علی‌اصغر سیدآبادی و حسام سلامت از جمله سخنرانان این سمینار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *