نوجوانی چیست؟ نوجوان کیست؟

سمینار نوجوانی؛ نگاهی نو

نوجوانی تلاش نظری بزرگسالان برای فهم نوجوان است و مفهومی است که توسط بزرگسالان ساخته و تعریف می‌شود. تعاریف گوناگونی برای نوجوانی ارائه شده و هر کدام از رویکرد خاصی این مفهوم را تعریف کرده است. مرسوم‌ترین تعریف برای نوجوان، نگاه تقویمی و سنی دارد؛ یعنی بر اساس سن شخص او را کودک، نوجوان یا بزرگسال طبقه‌بندی می‌کند.
در این سخنرانی، علی‌اصغر سیدآبادی -نویسنده و پژوهشگر کودک و نوجوان- پس از تعریف مفهوم نوجوانی، نتایج برخی پژوهش‌ها و نظرسنجی‌ها را در این حوزه مطرح می‌کند. به عنوان مثال، علی‌رغم باور عمومی هنوز خانواده مهم‌ترین پناهگاه نوجوان است.

سمینار «نوجوانی؛ نگاهی نو» در تاریخ ۱۴ و ۱۵ بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰ توسط گروه نوجهان برگزار شد.

علی‌اصغر سیدآبادی

علی‌اصغر سیدآبادی متولد سال ۱۳۵۰ است. او مروج کتاب‌خوانی، نویسنده، پژوهشگر و منتقد کتاب کودک و نوجوان است.

گروه نوجهان

گروه «نوجهان» گروهی مستقل و متشکل از افراد باسابقه در حوزۀ کودک و نوجوان است که از سال ۱۳۹۹ آغاز به کار کرده است. این گروه تلاش می­‌کند تا به صورت همه­‌جانبه دورۀ نوجوانی و نیازهای آن را ببیند و برای آن طرح­‌ها، ایده­‌ها و پروژه‌های مختلفی را سازماندهی کند؛ با این چشم ­انداز و امید که فرصت­‌های رشد و تکاملِ همه‌­جانبه برای همۀ نواجوانان فراهم شود.

پیوند به وبگاه

نوجوانی؛ نگاهی نو

سمینار «نوجوانی؛ نگاهی نو» در تاریخ ۱۴ و ۱۵ بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰ توسط گروه نوجهان برگزار شده است. در این سمینار تنی چند از فعالان حوزه کودک و نوجوان سخنرانی کرده‌اند. ناصر یوسفی، علی‌اکبر زین‌العابدین، علی‌اصغر سیدآبادی، مرجان سلطان‌پناه و احمد محیط‌ طباطبایی از جمله سخنرانان این سمینار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.