نای سور و سوگ

فرضیه‌ای بر نای‌نواز بودن فارابی

در این سخنرانی به روایتی درباره فارابی پرداخته می‌شود که در کتاب تاریخ الفی آمده است. تاریخ الفی از منابع مهم تاریخ اسلام است و به فارسی نوشته شده.
بر اساس این روایت، فارابی در مجلسی به اجرای موسیقی پرداخته است. احمد صدری در این نشست سعی دارد تا با ارائه شواهدی که از این متن به دست می‌آید در خصوص نوع سازی که ممکن است فارابی استفاده کرده باشد گمانه‌زنی کند و این باور عمومی که فارابی نوازنده عود بوده است را بیازماید.

این نشست با سخنرانی احمد صدری در تاریخ ۱۵ مهر ۱۳۹۹ توسط سایت چهارراه برگزار شد.

احمد صدری

احمد صدری، پژوهشگر موسیقی و نوازنده ساز سه‌تار، تنبور و دوتار است. او دوره کارشناسی را در رشته صنایع دستی دانشگاه هنر و دوره کارشناسی ارشد را در رشته پژوهش هنر با گرایش موسیقی در دانشگاه آزاد گذراند. وی دارای نشان درجه یک هنری است. صدری علاوه بر نگارش مقالات و کتاب‌هایی در زمینه موسیقی، تجربه‌های مختلفی هم در سمت‌های اجراییِ جشنواره‌ها و همایش‌های موسیقی دارد.

رزومه کامل احمد صدری را اینجا بخوانید.

پیوند به وبگاه

سایت چهارراه

سایت چهارراه با انگیزه‌های غیرتجاری به صورت مستقل و غیر تجاری تلاش دارد با فراهم آوردن ویدئوهایی با محتوای تخصصی و روشنگرانه، با پشتوانه‌ی علمی و دانشگاهی، نیاز جامعه‌ی تخصصی و علاقه‌مندان غیر دانشگاهی زمینه‌های مورد نظرش را پاسخ دهد.

پیوند به وبگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.