گل و مرغ در باغ ایرانی

از مجموعه هم‌اندیشی‌های تاریخ و تئوری معماری و هنر

در این سخنرانی به تعریف باغ در ایران و تفاوت آن با تعریف باغ از نظر ساکنان اقلیم‌های دیگر و جایگاه و علت اهمیت بخش زندۀ باغ ایرانی در میان سایر عناصر باغ پرداخته می‌شود.
در ادامه علم فلاحت و سابقۀ آن در ایران و نسبت آن با باغبانی، زراعت، دامپروری و طراحی منظر در تعریف امروزی به اختصار شرح داده می‌شود تا ورودی باشد به معرفی اجمالی منابع شناخت این بحث (اعم از کتب علم فلاحت، ادبیات منظوم و منثور، کتب طب قدیم، سفرنامه‌ها، منابع تصویری، باغ‌های تاریخی موجود و دیگر مراجع) و چگونگی استفاده از این منابع با نمونه‌هایی از خطا و صواب‌های پژوهشگران پیشین در این باب.
در پایان با توجه به منابع و شواهد به معماری گیاهان در باغ ایرانی اشاره می‌شود و با معرفی چند گیاه و جانور شاخص و جایگاه آن در باغ ایرانی سخنرانی به پایان می‌رسد.

این سخنرانی در تاریخ ۱ آذرماه سال ۱۳۹۰ از طرف هسته نظریه‌پژوهی در معماری و هنر و به عنوان یکی از جلسات مجموعه هم‌اندیشی‌های تاریخ و تئوری معماری و هنر در دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار گردید.

تصویر صفحه، عکسی از بردیا حامی است.

نوشاد رکنی

نوشاد رکنی هم‌اکنون رئیس اداره اطلاعات فرهنگی و حفاظت فنی کتابخانه و موزه ملی ملک است. عضویت در گروه پژوهش دانشنامه تاریخ معماری و شهرسازی، عضویت در کمیته ملی ثبت میراث طبیعی و عضویت در هیأت علمی و کمیته‌های اجرایی کارگاه فهم معماری از جمله سوابق اجرایی رکنی است.

پیوند به وبگاه

هسته نظریه‌پژوهی در معماری و هنر

از سال ۱۳۸۸ تعدادی از استادان و پژوهشگران دانشکدۀ معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی با هدف تعمیق مبانی نظری هنر و معماری در فضای علمی کشور و تلاش در ایجاد خودباوری سازنده و حقیقی در تولید نظریه‌های بنیادی و کاربردی در معماری و هنر گرد هم آمدند و گروهی پژوهشی را با مدیریت آقای دکتر هادی ندیمی ترتیب دادند. از جمله فعالیت‌های این گروه پژوهشی تهیۀ بانک اطلاعات در زمینۀ نظریه‌های طرح‌شده در تاریخ اندیشۀ معماری و هنر، طراحی وبگاه تخصصی، برگزاری جلسات هم‌اندیشی‌ و ... است.

پیوند به وبگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.