حق بر شهر و تجربه شهری ما

درباره دست‌فروشی

در این سخنرانی به مفهوم حق بر شهر از لحاظ نظری و تاریخی اشاره و وضعیت آن تحت تأثیر اقتصاد سیاسی مدیریت شهری در تهران توضیح داده می‌شود. پرویز صداقت در بررسی پدیده دست‌فروشی به نبود جایگاه نهادی برای ابراز نارضایتی این قشر اشاره می‌کند و معتقد است «در حال حاضر مدیریت شهری منطبق بر منطق نئولیبرالی است و نگاهی که به کسب و کار در این شهر وجود دارد، تنها براساس افزایش سودآوری اقتصادی است».

سخنرانی پرویز صداقت بخش اول نشست «پدیده دست‌فروشی در شهر» است که از طرف مجمع حق بر شهر باهمستان و پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ در سالن پژوهشکده مذکور برگزار گردید. بخش دوم نشست نیز به سخنرانی خانم نسترن موسوی با عنوان «تاریک و روشن دست‌فروشی در مترو» اختصاص دارد که می‌توانید اینجا ببینید.

پرویز صداقت

پرویز صداقت پژوهشگر اقتصاد سیاسی، مترجم و مدیر گروه اقتصاد سیاسی سایت انسان‌شناسی و فرهنگ است. او سردبیری چندین روزنامه و نشریه را در پیشینه کاری خود دارد؛ روزنامه «سرمایه»، «ماهنامه بورس» و «فصلنامه حسابدار رسمی» از آن جمله‌اند. برخی از مقالات و ترجمه‌های ایشان در سایت انسان‌شناسی و فرهنگ در دسترس است.

پیوند به وبگاه

باهمستان

باهمستان سازمانی است مردم‌نهاد که در راستای حمایت از حق برابر همه شهروندان نسبت به شهر، توانمندسازی همه گروه‌های شهروندی و گروه‌های آسیب‌‌پذیر و پیگیری منافع به حاشیه رانده‌شده در فرایندهای توسعه شهری فعالیت می‌کند.

باهمستان تلاش دارد از مفهوم «حقوق» و «وظایف» شهروندی در کنار وظایف حاکمیت – اعم از دولت، شهرداری و سازمان‌های نیمه‌دولتی – در چارچوب کلان‌شهر تهران تعریفی جدید ارائه دهد و بدین وسیله توجه همگانی را به نقاط مورد غفلت قرار گرفته در این زمینه جلب کند تا ملاک‌ها و معیارهای حقوق شهروندی در سیاست‌گذاری شهری، اجرای برنامه‌ها و ارزیابی کیفیت انجام وظایف حاکمیت، دیده و رعایت شوند.

پیوند به وبگاه

نشست پدیده دست‌فروشی در شهر

این نشست از طرف مجمع حق بر شهر باهمستان با همکاری پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ در سالن پژوهشکده مذکور برگزار گردید. جلسه با سخنرانی پرویز صداقت با عنوان «حق بر شهر و تجربه شهری ما» آغاز می‌شود. بخش دوم به سخنرانی نسترن موسوی با عنوان «تاریک و روشن دست‌فروشی در مترو» اختصاص دارد. بخش پایانی نیز میزگردی با حضور سخنرانان نشست، فاطمه دانشور (عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران) هادی زند (قائم مقام اجتماعی و فرهنگی مترو تهران) کیوان توکلی (نماینده شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران) و بنفشه سام‌گیس (روزنامه نگار) است که توسط علی طیبی از سوی مجمع حق بر شهر باهمستان مدیریت می‌شود.

این برنامه، سومین نشست از سلسله نشست‌های حق بر شهر است که بنیاد باهمستان در روز چهارشنبه آخر هر ماه برگزار می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *