شب افسانه، شب یلدا

سفره یلدا

فرهنگ عشایری یکی از فرهنگ‌های اصلی در ایران است و بسیاری از آداب و رسوم امروزی ما برگرفته از فرهنگ عشیره‌ای و ایلیاتی است. یکی از ویژگی‌های معماری عشایری، معماری متحرک و چادر است. سفره، فضای متحرک نشستن و دور هم بودن در فرهنگ عشایری است که در آیین‌هایی مثل یلدا و نوروز وارد شده است. امروزه بیشتر از مفهوم مادی گستردن سفره، مفهوم معنوی و ذهنی آن است که اهمیت دارد و بیشتر به دور هم جمع شدن حتی به شکل مجازی نزدیک شده است.
از طرف دیگر محتویات سفره شب یلدا، بسته به اقلیم و فرهنگ می‌تواند متفاوت باشد. در گذشته دانه‌های خشک‌شده به صورت آجیل، نان و هر چه در دسترس بوده، در سفره گذاشته می‌شده است. آنچه در آیین یلدا اهمیت دارد، گرد هم آمدن و گفت‌وگو و قصه‌گویی است و محتویات سفره موضوعی فرعی است.

این سخنرانی بخشی از نشست شب افسانه، شب یلدا است که در تاریخ  ۱ دی‌ماه سال ۱۳۹۷ در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد. دیگر سخنرانی‌های این نشست را  اینجا ببینید.

سید احمد محیط طباطبایی

رئیس ایکوم ایران، تهران‌شناس، پژوهشگر حوزه میراث‌فرهنگی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، مؤسسه‌ای پژوهشی است که وظیفه تحقیق در علوم انسانی (ادبیات، تاریخ، فلسفه و علوم حکمی، ادیان و معارف دینی، عرفان، زبان‌شناسی، علوم اجتماعی، اقتصاد تطبیقی، علوم سیاسی و ...) و همچنین مطالعه فرهنگ‌های مختلف بشری را به عهده دارد.

پیوند به وبگاه

شب افسانه، شب یلدا

این برنامه در تاریخ ۱ دی‌ماه سال ۱۳۹۷ در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.