عملکرد شهرداری اصفهان در تجربه‌ ساخت برج جهان‌نما در حریم میدان نقش‌جهان

در مورد تجربه برچ جهان‌نمای اصفهان

در این نشست، محمدرضا عظیمی به بازگویی عملکرد شهرداری اصفهان در تجربه‌ ساخت برج جهان‌نما در حریم میدان نقش‌جهان می‌پردازد. ماجرایی که با دور زدن قانون در کمیسیون ماده پنج وقت، چیزی نمانده بود که نقش جهان را از فهرست آثار جهانی بیرون کند. وی با اشاره به بی‌توجهی شهرداری به تذکرات بعضی از اعضای میراث فرهنگی، عدم تمکین از حکم‌های وارد شده در روند پرونده‌ نقش جهان و پروژه‌ عبور مترو از خیابان چهارباغ و عدم تمکین شهرداری از دستور توقف موقت پروژه، نسبت به عواقبِ خطیر واگذاری میراث به شهرداری هشدار می‌دهد.

این سخنرانی بخش اول نشستی است با عنوان «شهرداری با میراث تاریخی چه خواهد کرد». این نشست از طرف سایت یکشهر و مجمع حق بر شهر باهمستان با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴ برگزار شد. بخش دوم نشست نیز به میزگرد اختصاص دارد که می‌توانید اینجا ببینید.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

محمدرضا عظیمی

محمدرضا عظیمی وکیل دادگستری است. او نویسنده کتاب «جهان‌نما،‌علیه نقش جهان» است. این کتاب به تازگی توسط انتشارات فصل نو به چاپ رسیده است.

باهمستان

باهمستان سازمانی است مردم‌نهاد که در راستای حمایت از حق برابر همه شهروندان نسبت به شهر، توانمندسازی همه گروه‌های شهروندی و گروه‌های آسیب‌‌پذیر و پیگیری منافع به حاشیه رانده‌شده در فرایندهای توسعه شهری فعالیت می‌کند.

باهمستان تلاش دارد از مفهوم «حقوق» و «وظایف» شهروندی در کنار وظایف حاکمیت – اعم از دولت، شهرداری و سازمان‌های نیمه‌دولتی – در چارچوب کلان‌شهر تهران تعریفی جدید ارائه دهد و بدین وسیله توجه همگانی را به نقاط مورد غفلت قرار گرفته در این زمینه جلب کند تا ملاک‌ها و معیارهای حقوق شهروندی در سیاست‌گذاری شهری، اجرای برنامه‌ها و ارزیابی کیفیت انجام وظایف حاکمیت، دیده و رعایت شوند.

پیوند به وبگاه

یکشهر

یکشهر، فضایی است برای اشتراک‌گذاری و گفتگو درباره‌ی تجارب، تلاش‌ها، حرکت‌ها و فکرهای شهروندان، گروه‌ها و نهادهای فعال در شهرها؛ گفتگویی در راستای بهبود وضع زندگی و قوانین ناظر بر زندگی شهری ما.

یکشهر تلاش می‌کند تا با کمک خوانندگان، نویسندگان و کنشگرانش، چشم‌اندازی از وضع حاضر، تحولات، نقصان‌ها و در نهایت بهبودهای شهر ترسیم کند. یکشهر همان اندازه به سهم ما از بهرمندی و دسترسی در شهر حساس است که به نقش ما در حفاظت و ارتقای آن.

پیوند به وبگاه

نشست شهرداری با میراث تاریخی چه خواهد کرد؟

این نشست از طرف سایت یکشهر و مجمع حق بر شهر باهمستان با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴ برگزار شد. بخش اول نشست به سخنرانی محمدرضا عظیمی اختصاص دارد و عنوان آن «عملکرد شهرداری اصفهان در تجربه ساخت برج جهان‌نما در حریم میدان نقش جهان» است. بخش دوم نشست نیز میزگردی است با حضور محمدرضا عظیمی، یاشار سلطانی (سردبیر سایت معماری نیوز) و بهاره بزرگمهر به نمایندگی از فرزانه صادق (مدیرکل دفتر معماری و طراحی شهری شورای‌عالی شهرسازی و معماری). محمدرضا کابلی از وب‌سایت یکشهر وظیفه اداره‌ جلسه را بر عهده دارد.

این نشست، هفتمین نشست از سلسله نشست‌های حق بر شهر است که بنیاد باهمستان در نظر دارد چهارشنبه آخر هر ماه برگزار نماید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *