بزرگداشت استاد حسن لاهوتی

از سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب

این فیلم به نکوداشت یاد استاد حسن لاهوتی، مولوی‌پژوه، ویراستار و مترجم کتاب شش‌جلدی «شرح مثنوی معنوی» معروف به شرح نیکلسون بر مثنوی اختصاص دارد. این کتاب در چهاردهمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به عنوان کتاب سال برگزیده شد. از دیگر آثار وی می‌توان به ترجمه‌ کتاب‌های «شکوه شمس» اثر پروفسور آنه ماری شیمل، «جغرافیا در قرن بیست و یکم»، «جانِ جان؛ منتخبی از دیوان شمس» و «مولانا؛ دیروز تا امروز، شرق تا غرب» اشاره نمود. کتاب «ارغنون مولوی» نیز تفسیری دقیق و ساده از چند داستان مثنوی معنوی و تنها تألیف ایشان است. لاهوتی در اسفندماه سال ۱۳۹۱ بر اثر بیماری سرطان ریه درگذشت.

این نشست نودمین نشست از سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب است که در تاریخ ۱۹ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۲، همزمان با روز اسناد و میراث مکتوب، در سرای اهل قلم بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار گردید. در این جلسه اکبر ایرانی، محمدجعفر یاحقی و محمدحسین ساکت سخنرانی کردند.

محمد حسین ساکت

محمدحسین ساکت متولد سال ۱۳۲۶ در شهر تربت حیدریه است. او کارشناسی خود را در رشته حقوق در دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد را در گرایش حقوق تجارت بین‌الملل در دانشگاه مك گیل كانادا گذرانده است. همچنین در رشته اسلام‌شناسی نیز سابقه تحصیل و فعالیت دارد. از مهم‌ترین کتاب‌های وی می‌توان به «دادرسی در حقوق اسلامی»، «تاریخ آموزش در اسلام» و «درباره شاهنامه و فردوسی» اشاره کرد.

محمدجعفر یاحقی

محمدجعفر یاحقی متولد سال ۱۳۲۶ در شهر فردوس مشهد است. او دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی را در دانشگاه تهران گذراند و هم‌اکنون استاد ادبیات فارسی در دانشگاه فردوسی مشهد و مدیر قطب علمی فردوسی‌شناسی و ادبیات خراسان است. یاحقی از اردیبهشت سال ۱۳۸۸ عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و تا کنون چهل و دو عنوان کتاب تألیف، ترجمه و تصحیح نموده است.

پیوند به وبگاه

مرکز پژوهشی میراث مکتوب

مرکز پژوهشی میراث مکتوب در سال ۱۳۷۲ به قصد حمایت از کوشش‌های پژوهشگران و مصححان و احیا و انتشار مهم‌ترین آثار مکتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مکتوب» با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مرکز نشر میراث مکتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ با دریافت مجوز سه گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مرکز پژوهشی میراث مکتوب» تغییر نام داد و علاوه بر کار نشر به کار پژوهشی نیز روی آورد.

پیوند به وبگاه

نشست نودم از سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب

نودمین نشست از سلسله نشست‌های مركز پژوهشی ميراث مكتوب به بزرگداشت استاد حسن لاهوتی اختصاص دارد.

این نشست که همزمان با روز «اسناد ملی و میراث مکتوب» است، در تاریخ ۱۹ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۲ در سرای اهل قلم بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *