زیویه

در جست و جوی ماناها، سکاها و مادها

پیش از برآمدن پادشاهی ماد، لبه غربی فلات ایران سکونتگاه مردمانی چون عیلامی‌ها، کاسی‌ها، گوتی‌ها، لولوبی‌ها و … بود. این اقوام که از کوه‌های زاگرس برخاسته بودند، توانستند برای دوره‌های کوتاه یا بلندمدت سروری و سیادت بر میان‌رودان را به دست بیاورند. پس از آن شاهد پادشاهی قوم ماد بر مناطق وسیعی از ایران هستیم. دوره ماد یکی از دوره‌های کمترشناخته‌شده تاریخ ایران است و به همان‌اندازه که کم شناخته شده، پراهمیت است.

از جمله محوطه‌های شاخص مادی می‌توان به نوشیجان تپه در ملایر،گودین تپه در کنگاور و زیویه اشاره کرد. در این سخنرانی به محوطه زیویه و رابطه بین ماناها، سکاها و مادها پرداخته می‌شود.

این سخنرانی در تاریخ ۴ آذرماه سال ۱۳۹۴ در دانشگاه پیام نور سقز و با همکاری پایگاه پژوهشی زیویه برگزار شد.

برچسب‌ها : ، ، ، ،

مهرداد ملکزاده

مهرداد ملکزاده در اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۸ در خانواده‌ای اصالتاً ترک‌زبان (از مهاجران باکو) در تهران به دنیا آمد. وی پس از طی مراحل تحصیلیِ کاردانی باستان‌شناسی (۱۳۶۸ تا ۱۳۷۱)، کار‌شناسی موزه‌داری (۱۳۷۴ تا ۱۳۸۱) و کار‌شناسی ارشد باستان‌شناسی (۱۳۸۱ تا ۱۳۸۴)، دکتری (۱۳۸۵ تا ۱۳۹۱) خود را در باستان‌شناسی دوران تاریخی ایران از دانشگاه تربیت مدرس گرفت. مطالعات باستان‌شناختی و تاریخی ملکزاده عمدتاً معطوف به پژوهش و کاوش در محوطه‌های عصر آهنِ ۳ یا «دورۀ ماد» است؛ او تاکنون بیش از ۵۰ مقالۀ تخصصی در این زمینه نگاشته است و به باستان‌شناسی و تاریخ هزارۀ یکم ق.م. ایران علاقه دارد. از میان نوشته‌های او می‌توان به مقالاتی چون: «اَندیه: شاهک‌نشینی در سرزمین ماد بزرگ و شاهکارهای هنری مارلیک» (۱۳۷۳)، «شاهک‌نشین اَبدَدانَ در ماد غربی» (۱۳۷۴)، «یک مأخذ سریانی در تاریخ ماد» (۱۳۷۵)، «یادداشت‌های مادی: جایگاه ماد‌ها در تاریخ ایران» (۱۳۷۶)، «مادهای ایرانی‌زبان و مادهای اَنیرانی‌زبان» (۱۳۷۶)، «سرزمین پریان در خاک مادستان» (۱۳۸۱)، «پایان نبرد پنج سالۀ ماد و لودیه و خورشید‌گرفتگی ۵۸۵ ق‌.م» (۱۳۸۱)، «تیغ مادی در نیام جنگاوران سیلک» (۱۳۸۱)، «دژهای مادی و سپاهیان آشوری» (۱۳۸۲)، «پادشاهی مانا، دورۀ ماد و تاریخ ایران باستان» (۱۳۸۸)، «بله کوروش پارسی بود» (۱۳۹۱) اشاره کرد. بیش از ۵۰ فصل کار پژوهشی میدانی باستان‌شناختی در کارنامۀ او دیده می‌شود؛ از جمله عضویت در کاوش‌های کوه خواجۀ زابل، جزیرۀ کیش، چهرآباد زنجان، سُرخ‌دُم لکی، زیویۀ سقز، قلی‌درویش جمکران، پردیس قرچک؛ نیز معاونت کاوشهای هگمتان همدان، و سرپرستی بر پژوهشها و کاو‌شهای باستان‌شناختی «دژ مادی» بیستون، گیان نهاوند، کرفس رزن، زاربلاغ علی‌آباد قم، واسون کهک قم، شهر شلموط خورآباد قم، کلاک کرج، سنگ‌تراشان خرم‌آ‌باد، غلام‌تپۀ جعفرآباد کاشان، نوشی‌جان تپۀ ملایر و گونسپان پاتپۀ ملایر، چیاسبز غربی رماوند لرستان و گورستان مرسین شهمیرزاد.

پیوند به وبگاه

دانشگاه پیام نور سقز

دانشگاه پیام نور سقز به عنوان قدیمی‌ترین مرکز پیام نور در شمال غرب کشور هم‌زمان با تأسیس دانشگاه پیام نور در سال ۱۳۶۹ راه‌اندازی شد.

هم‌اکنون بیش از ۴۰۰۰ دانشجو در ۳۰ رشته تحصیلی کارشناسی و دو رشته در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه به تحصیل مشغولند.

پیوند به وبگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *