حق عابران پیاده در سطح شهر

اولویت حق عابران پیاده در شهر

در نشست پیش رو، سید مهدی معینی نخست به اولویت حق عابران پیاده و دربرگیرندگی این حق نسبت به تمامی اقشار جامعه اشاره می‌کند و سپس به شرح تفاوت مفاهیمی چون پیاده‌پذیری و پیاده‌راه، توزیع نامناسب کاربری‌های شهری و مال سازی بدون نیازسنجی و با تقلید از مدل‌‌های غربی و معماری غیر بومی می‌پردازد.

سخنرانی ایشان بخش دوم نشستی با عنوان «بررسی و نقد زیرگذر عابر پیاده چهارراه ولی‌عصر» است که از طرف مجمع حق بر شهر باهمستان با همکاری پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری در تاریخ ۲۷ فرودین‌ماه ۱۳۹۳ در سالن پژوهشکده مذکور برگزار گردید.

بخش اول این نشست، سخنرانی عارف اقوامی مقدم با موضوع «تبیین نظری حق بر شهر» است که می‌توانید  اینجا ببینید.

 

 

سید مهدی معینی

سید مهدی معینی استاد دانشگاه و دانش‌آموخته رشته شهرسازی، گرایش برنامه‌ریزی شهری در دانشگاه نیوکاسل انگلستان در مقطع دکتری است. از جمله تألیفات وی می‌توان به کتاب‌های «شهرهای پیاده‌مدار» و «فرآیندهای توسعه شهری، طرح‌ها و برنامه‌ها» اشاره نمود که توسط انتشارات آذرخش به چاپ رسیده است.

پیوند به وبگاه

باهمستان

باهمستان سازمانی است مردم‌نهاد که در راستای حمایت از حق برابر همه شهروندان نسبت به شهر، توانمندسازی همه گروه‌های شهروندی و گروه‌های آسیب‌‌پذیر و پیگیری منافع به حاشیه رانده‌شده در فرایندهای توسعه شهری فعالیت می‌کند.

باهمستان تلاش دارد از مفهوم «حقوق» و «وظایف» شهروندی در کنار وظایف حاکمیت – اعم از دولت، شهرداری و سازمان‌های نیمه‌دولتی – در چارچوب کلان‌شهر تهران تعریفی جدید ارائه دهد و بدین وسیله توجه همگانی را به نقاط مورد غفلت قرار گرفته در این زمینه جلب کند تا ملاک‌ها و معیارهای حقوق شهروندی در سیاست‌گذاری شهری، اجرای برنامه‌ها و ارزیابی کیفیت انجام وظایف حاکمیت، دیده و رعایت شوند.

پیوند به وبگاه

نشست بررسی و نقد زیرگذر عابر پیاده چهارراه ولی‌عصر

این نشست از طرف مجمع حق بر شهر باهمستان با همکاری پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری در تاریخ ۲۷ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۳ در سالن پژوهشکده مذکور برگزار گردید. بخش اول این نشست، سخنرانی عارف اقوامی مقدم با عنوان «تبیین نظری حق بر شهر» و بخش دوم، سخنرانی سید مهدی معینی با عنوان «حق عابران پیاده در سطح شهر» است. بخش سوم نیز به پرسش و پاسخ اختصاص دارد که دو سخنران نامبرده، علی رنجی‌پور (سردبیر ماهنامه نمایه) و محمد جداری (مشاور طراح زیرگذر چهارراه ولی‌عصر و نماینده شهرداری منطقه شش تهران) حضور دارند.

این نشست، اولین برنامه از سلسله نشست‌های حق بر شهر است که بنیاد باهمستان در نظر دارد چهارشنبه آخر هر ماه برگزار نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *