شهر مناسب، شهری قابل دسترس برای همه

شهر از دیدگاه معلولان و افراد کم‌توان

در شهرهای امروزی انسان به عنوان عنصر اصلی که باید جابه‌جا شود به فراموشی سپرده شده و اتومبیل که تنها یک ابزار حمل و نقل است بر او مقدم گردیده است. شهر بدون مانع شهری است که برای حرکت آزاد و سالم همه افراد جامعه صرف نظر از سن، جنس و میزان توانایی، دسترسی به امکانات و تجهیزات شهری را ایجاد می‌کند. در چنین شهری دسترسی مناسب به ساختمان‌ها، خیابان‌ها، بوستان‌ها، محل‌های خدمات و تولیدات روزمره و سایر امکان به راحتی امکان‌پذیر است.

باید بیش از پیش تلاش کنیم تا محیط‌های شهری پیراسته از مانع پدید آوریم؛ محیط‌هایی که در آن مردم به راحتی بتوانند ببینند و به جایی که می‌خواهند، بروند و یا کسانی که کالسکه بچه همراه دارند یا مجبورند از صندلی چرخدار استفاده کنند، مانند سایر افراد به آسانی حرکت کنند. بنابراین باید از هر فرصتی برای از بین بردن موانع در محیط‌های شهری و قابل دسترس کردن آن برای همگان بهره ببریم.

سخنرانی آقای حمید حسینی بخش اول نشست «حق حرکت پیاده و مسئله پل عابر» است که از طرف مجمع حق بر شهر باهمستان با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ برگزار گردید. بخش دوم نشست نیز پرسش و پاسخ است.

حمید حسینی

فعال حقوق معلولان، مدیر انجمن حامیان شهر بدون مانع و كارشناس مناسب‌سازی محيط اداره كل بهزيستی خراسان رضوی

باهمستان

باهمستان سازمانی است مردم‌نهاد که در راستای حمایت از حق برابر همه شهروندان نسبت به شهر، توانمندسازی همه گروه‌های شهروندی و گروه‌های آسیب‌‌پذیر و پیگیری منافع به حاشیه رانده‌شده در فرایندهای توسعه شهری فعالیت می‌کند.

باهمستان تلاش دارد از مفهوم «حقوق» و «وظایف» شهروندی در کنار وظایف حاکمیت – اعم از دولت، شهرداری و سازمان‌های نیمه‌دولتی – در چارچوب کلان‌شهر تهران تعریفی جدید ارائه دهد و بدین وسیله توجه همگانی را به نقاط مورد غفلت قرار گرفته در این زمینه جلب کند تا ملاک‌ها و معیارهای حقوق شهروندی در سیاست‌گذاری شهری، اجرای برنامه‌ها و ارزیابی کیفیت انجام وظایف حاکمیت، دیده و رعایت شوند.

پیوند به وبگاه

نشست حق حرکت پیاده و مسئله پل عابر

این نشست از طرف مجمع حق بر شهر باهمستان با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ برگزار گردید. بخش اول آن به سخنرانی حمید حسینی با عنوان «شهر مناسب، شهر قابل دسترس برای همه» اختصاص دارد. در بخش دوم نیز میز گردی با حضور سخنران، سینا قنبرپور و علی صابری تشکیل گردید که علی طبیبی از سوی مجمع حق بر شهر باهمستان آن را مدیریت نمود.

این برنامه پنجمین نشست از سلسله نشست‌های حق بر شهر است که بنیاد باهمستان در نظر دارد چهارشنبه آخر هر ماه برگزار نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *