نقد رمان خانم دَلُوِی

از مجموعه نشست‌های بازخوانی ادبیات ملل

سی و ششمین جلسه از مجموعه نشست‌های بازخوانی ادبیات ملل به بررسی رمان «خانم دَلُوِی» اثر ویرجینیا وولف اختصاص دارد.
در رمان «خانم دلوی» تمام وقایع در یک روز اتفاق می‌افتد. نویسنده در این کتاب از تکنیک جریان سیال ذهن استفاده کرده است.
ادبیات کلاسیک تا پیش از این رمان، با یک مقدمه و شروع مشخص و همچنین میانه و اوج و پایان همراه بود. اما در سال ۱۹۲۵ که «خانم دَلوی» منتشر شد، فرم جسورانه آن مرزهای همه‌‌ی مولفه‌های تثبیت‌شده‌ی‌ کلاسیک را جابه‌جا کرد. علاوه بر آن به لحاظ مضمون و محتوا هم اثری تازه محسوب می‌شد.
راحله فاضلی (مترجم) و رضا فکری (نویسنده)، مهمانان این نشست هستند. این برنامه در تاریخ ۲۵ شهریور سال ۱۳۹۶ در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

راحله فاضلی

راحله فاضلی در سال ۱۳۶۰ در کرج به دنیا آمد. او مترجم، روزنامه‌نگار و داستان‌نویس است. در کارنامۀ کاری او ترجمه‌های متعددی از زبان‌های فرانسه و انگلیسی به‌چشم می‌خورد، از جمله ترجمۀ رمان «سال غریب» نوشتۀ بریژیت ژیرو، «در پناه هیچ»، و «من خوبم، نگران نباش» نوشتۀ الیویه آدام.

رضا فکری

رضا فکری در سال ۱۳۵۳ در شهر ری به دنیا آمد. او دبیری تحریریه مجله کاغذی «مشق آفتاب» و دبیری جایزه ادبی «هفت اقلیم» را به عهده داشته است و هم‌اکنون نیز سردبیر سایت ادبی «کافه داستان» است. فکری همچنین عضو انجمن علمی نقد ادبی ایران بوده و در این انجمن به تدریس داستان‌نویسی خلاق می‌پردازد. از آثار منتشرشده او می‌توان به مجموعه داستان «چیزی را به هم نریز» اشاره کرد.

پیوند به وبگاه

خانه اندیشمندان علوم انسانی

خانه اندیشمندان علوم انسانی در سال ۱۳۹۰ تأسیس شد. از آن زمان تاکنون با راه‌اندازی ۱۳ کارگروه زبان و ادبیات فارسی، فقه و مبانی حقوق، علوم قرآنی، تاریخ و باستان‌شناسی، علوم سیاسی، فلسفه و منطق، جغرافیا، تربیت بدنی، مدیریت، علوم اجتماعی، اقتصاد، حقوق، روان‌شناسی و علوم تربیتی تلاش کرده است محیط مناسبی را برای تعامل اندیشمندان علوم انسانی کشور فراهم نماید.

پیوند به وبگاه

  1. هانیه گفت:

    بی کران سپاس گزاریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.