ضدیت با فضای شایسته جامعه مدنی

چهارراه ولی‌عصر، قلب مراکز مدنی و فرهنگی شهر تهران

در این سخنرانی آذر تشکر به چهارراه ولی‌عصر به عنوان یکی از هفت مرکز اصلی شهر با محوریت فعالیت‌های فرهنگی و دانشگاهی در طرح جامع شهر تهران اشاره می‌کند و می‌گوید این چهارراه نبض شهر است و اکنون نبض شهر فشرده شده است. زیرگذر، شهروندان را هدایت می‌کند و حق درنگ از آنها گرفته می‌شود. ترافیک بهانه­‌ای برای انباشت سرمایه و میلیتاریزه کردن شهر شده است. به گفته ایشان پروژه زیرگذر چهارراه ولی‌عصر در هیچ طرحی بررسی و پیشنهاد نشده و خلاف تمام مطالعات کارشناسی انجام شده است.

این سخنرانی بخش دوم نشست «تکرار زیرگذر عابرپیاده چهارراه ولی‌عصر» است که از طرف مجمع حق بر شهر باهمستان و پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ در سالن پژوهشکده مذکور برگزار گردید. بخش اول نشست نیز به سخنرانی آقای کمال اطهاری با عنوان «شهروندی و شهربندی: درآمدی بر مفهوم حق بر شهر» اختصاص دارد.

 

 

آذر تشکر

جامعه‌شناس شهری و کارشناس مطالعات اجتماعی طرح ساماندهی محور دماوند- آزادی

باهمستان

باهمستان سازمانی است مردم‌نهاد که در راستای حمایت از حق برابر همه شهروندان نسبت به شهر، توانمندسازی همه گروه‌های شهروندی و گروه‌های آسیب‌‌پذیر و پیگیری منافع به حاشیه رانده‌شده در فرایندهای توسعه شهری فعالیت می‌کند.

باهمستان تلاش دارد از مفهوم «حقوق» و «وظایف» شهروندی در کنار وظایف حاکمیت – اعم از دولت، شهرداری و سازمان‌های نیمه‌دولتی – در چارچوب کلان‌شهر تهران تعریفی جدید ارائه دهد و بدین وسیله توجه همگانی را به نقاط مورد غفلت قرار گرفته در این زمینه جلب کند تا ملاک‌ها و معیارهای حقوق شهروندی در سیاست‌گذاری شهری، اجرای برنامه‌ها و ارزیابی کیفیت انجام وظایف حاکمیت، دیده و رعایت شوند.

پیوند به وبگاه

نشست تکرار زیرگذر عابر پیاده چهارراه ولی‌عصر

این نشست از طرف مجمع حق بر شهر باهمستان با همکاری پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ در سالن پژوهشکده مذکور برگزار گردید. بخش اول نشست به سخنرانی کمال اطهاری با عنوان «شهروندی و شهربندی: درآمدی بر مفهوم حق بر شهر» اختصاص دارد و بخش دوم به سخنرانی آذر تشکر با عنوان «ضدیت با فضای شایسته مدنی». پس از سخنرانی میزگردی با حضور سخنرانان، سید علی میرفتاح (روزنامه‌نگار)، اقبال شاکری (عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران)، مصطفوی (نماینده معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران) و لیل‌‌آبادی (کارشناس معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران) برگزار شد.

این برنامه دومین نشست از سلسله نشست‌های حق بر شهر است که بنیاد باهمستان در نظر دارد چهارشنبه آخر هر ماه برگزار نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *