در باغ‌های تاریخی تهران

مصاحبه با استاد عبدالله انوار درباره تاریخ شهر تهران

این فیلم مصاحبه‌ای با استاد عبدالله انوار درباره تاریخ شهر تهران است که در مهرماه سال ۱۳۹۱ در منزل ایشان انجام شده. مهندس مهرداد بهمنی مدیر سایت معمارنت و مهندس فریبرز جبارنیا از انجمن مفاخر معماری ایران، این مصاحبه را برای ارائه در همایشی در پاییز همان سال انجام داده‌اند که اینک در چهارراه بازنشر می‌شود.
عبدالله انوار به مراحل رشد و گسترش شهر تهران می‌پردازد و وضعیت باغ‌های تاریخی تهران از جمله باغ‌ سردار، باغ نگارستان، پارک امین‌الدوله، پارک شعاع‌السلطنه و … را در این رابطه بررسی می‌کند.

عبدالله انوار

سید عبدالله انوار (زادهٔ ۱۳۰۳ خورشیدی) از مترجمان ایرانی و از پیش‌کسوتان معاصر نسخه‌شناسی در ایران است. وی نسخه‌پژوه، نسخه‌شناس، فهرست‌نویس، ریاضی‌دان و متخصص متون کهن ریاضی نیز هست. وی بیش از ۲۰ سال رئیس بخش نسخ خطی کتابخانه ملی ایران بود و در طول دوران کاری خود حدود ۱۰ جلد فهرست نسخه‌های خطی به فارسی و عربی را تدوین کرد. وی یکی از حروف (مجلدات) لغت‌نامه دهخدا را نیز تدوین کرده‌است. او اکنون مشغول ترجمه نقد خرد ناب از روی برگردان انگلیسی آن به قلم کمپ اسمیت است. عبدالله انوار، دارای تصحیحات بسیاری است که از مهم‌ترین و مشهورترین آن‌ها می‌توان به جهانگشای نادری اشاره کرد. (از ویکی‌پدیا، دانشنامه آزاد)

پیوند به وبگاه

معمارنت

معمارنت وب‌سایتی خبری-تحلیلی‌ست که به معماری، شهر و موضوعات وابسته به آنها می‌پردازد. انعکاس خبرهای این حوزه، تألیف مقاله، مرور تازه‌های نشر و ... مطالب این وب‌سایت را تشکیل می‌دهد. همچنین گردانندگان معمارنت در فعالیت‌های دیگری از جمله برگزاری یا مشارکت در برگزاری همایش‌ها و اتفاقات فرهنگی-هنری هم نقش دارند.

پیوند به وبگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *