گفت‌وگوی مهران مهاجر و زانیار بلوری

پیرامون مستند «جان سارکوفسکی، یک عمر عکاسی»

ویدئوی پیش رو جلسه‌ی بررسی و گفت‌وگو پیرامون فیلم مستند «جان سارکوفسکی؛ یک عمر عکاسی» است. این فیلم توسط مجله‌ی حرفه: هنرمند ترجمه و زیرنویس شده و در تاریخ ۲۰ مهر ۱۴۰۲ در مدرسه‌ی عکاسی و سینمایی رای‌نو، نمایش داده شده است.
جان سارکوفسکی، شاید بنام‌ترین و اثرگذارترین منتقد و کیوریتور عکاسی است که در فاصله سال‌های ۱۹۶۲ تا ۱۹۹۱ به عنوان کیوریتور ارشد در بخش عکاسی موزه‌ی هنر مدرن نیویورک (موما) کار کرده‌اند. سارکوفسکی را تأثیرگذارترین شخصیت عکاسی قرن بیستم نامیده‌اند و مردی که «نگاه‌کردن به عکس‌ها را به آمریکا آموخت». در این ویدئو، گفت‌وگوی مهران مهاجر (عکاس، نویسنده، مترجم و مدرس عکاسی) و زانیار بلوری (منتقد و مدرس عکاسی) را مشاهده می‌کنید که درباره‌ی جایگاه و نقش «جان سارکوفسکی» در تاریخ عکاسی هنری صحبت می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم پس از دیدن این گفت‌وگو، فیلم مستند را نیز در بخش «دیداری-شنیداری» سایت حرفه: هنرمند تماشا کنید.

زانیار بلوری

زانیار بلوری کارشناسی ارشد عکاسی ازدانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است که به عنوان مدرس در دانشگاه تهران، دانشگاه هنر ،دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه سوره، دانشکده خبرو ... مشغول به تدریس است.

مهران مهاجر

مهران مهاجر (متولد ۱۳۴۳) عکاس، منتقد هنری، مترجم، زبان‌شناس و فرهنگ‌نویس ایرانی‌ست.

مهاجر فارغ‌التحصیل رشته عکاسی از دانشکده هنرهای زیبا است. وی دوره کارشناسی ارشد زبان‌شناسی را با نگارش رساله‌ای تحت عنوان «زبان‌شناسی متن‌بنیاد و بررسی متن ادبی» به راهنمایی علی‌محمد حق‌شناس در سال ۱۳۷۳ در دانشگاه تهران گذراند.

حرفه: هنرمند

حرفه: هنرمند فصلنامه‌ای در زمینه‌ی هنرهای تصویری است. بیشترِ مطالب این مجله درباره‌ی نقاشی، عکاسی و نقد و نظریه‌های هنری‌ست. حرفه‌ هنرمند در میان اصحاب هنر مجله‌ای شناخته‌شده است و برای دانشگاهیان مرجعی معتبر به‌شمار می‌آید. این فصلنامه در معرفی هنرمندان و جریان‌های هنر تجسمی همواره پیشگام بوده و بسیاری از هنرمندان ممتاز و جریان‌سازِ خارجی برای نخستین بار در این مجله معرفی شده‌اند. حرفه: هنرمند عموماُ نگاهی انتقادی بر جریان‌های حاکم در عرصه‌ی هنر معاصر دارد.

پیوند به وبگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *