عکاسی در دهه‌ی ۷۰؛ پیوندها و گسست‌ها

گفت‌وگوی عباس کوثری، مهران مهاجر، پیمان هوشمندزاده و ایمان افسریان

در مجله‌ی حرفه: هنرمند ویژه‌نامه‌ای درباره‌ی تحولات فرهنگی و هنری در دهه‌ی ۷۰ با عنوان «تولد و مرگ یک رویای جمعی» تهیه شده است و این گفت‌وگو پیرامون تحولات عکاسی دهه‌ی ۷۰ است. در این گفت‌وگو، مهران مهاجر (عکاس، نویسنده، مترجم و مدرس)، پیمان هوشمندزاده (عکاس و نویسنده)، عباس کوثری (عکاس و دبیر عکس روزنامه‌ی شرق)، و ایمان افسریان (نقاش و نویسنده) پیرامون عکاسی هنری و عکاسی خبری می‌گویند و تجربه‌ها و دغدغه‌های عکاسی آن سال‌ها را مرور می‌کنند، از هویت گرفتن عکاسی خبری و از جان گرفتن عکاسی هنری در دهه‌ی ۷۰. همچنین درباره‌ی نقش بهمن جلالی، یحیی دهقان‌پور و کاوه گلستان به عنوان معلم که حضور هم‌زمان این افراد در دانشگاه آزاد برای پرورش نسلی از عکاسان خبری و عکاسان هنری بسیار موثر بوده است، صحبت می‌شود.
این گفت‌وگو در پاییز ۱۴۰۲ در خانه‌ی «بایگان عکس و کلمه» و با حمایت گالری سرای انجام شده است. پیشنهاد می‌کنیم پس از دیدن این ویدئو، دیگر گفت‌وگوها درباره‌ی دهه‌ی ۷۰ را نیز در چهاراراه ویا بخش «دیداری-شنیداری» سایت حرفه: هنرمند تماشا کنید.

برچسب‌ها :

ایمان افسریان

ایمان افسریان متولد سال ۱۳۵۳ در تهران است. وی دانش‌آموخته رشته تصویرسازی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه هنر تهران می‌باشد. افسریان از سال ۱۳۹۴ تاکنون مدیرمسئول فصلنامه حرفه: هنرمند بوده است.

پیمان هوشمندزاده

پیمان هوشمندزاده نویسنده و عکاس معاصر ایرانی است. همچنین او را یکی از بنیان‌گذاران جایزه‌ی شید (ویژه‌ی عکاسی اجتماعی) می‌دانند. از جمله مطرح‌ترین آثار پیمان هوشمندزاده می‌توان به کتاب «لذتی که حرفش بود» اشاره کرد.

عباس کوثری

عباس کوثری متولد سال ۱۳۴۸ در تهران است.

این عکاس خبری، از مهر ۱۳۷۳ کار عکاسی مطبوعاتی‌اش را شروع کرد. او در روزنامه تهران تایمز- دبیر بخش عکس روزنامه شرق- عکاس خبری روزنامه‌های جامعه- توس - زن- انتخاب- ایران ورزشی- جام جم- همشهری- نوروز- فتح فعالیت داشته است. کوثری همچنین جایزه اول و دوم مسابقه عکاسی مطبوعات ۱۳۷۴-۱۳۷۵ - نمایشگاه عکس عکاسان ایرانی و فرانسوی- گالری عکس بام شکسته بم و نمایشگاه جوانه‌های بم در سال ۱۳۸۲-۱۳۸۳ را در کارنامه فعالیت‌هایش دارد

وی به عنوان عکاس با مجلات تایمز، پاریس مچ، اشپیگل و کالرز بنتون همکاری داشته است.

عباس کوثری سابقه همکاری با موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی در زمینه داوری جشنواره سراسری عکس حانه دوست را دارد.

پیوند به وبگاه

مهران مهاجر

مهران مهاجر (متولد ۱۳۴۳) عکاس، منتقد هنری، مترجم، زبان‌شناس و فرهنگ‌نویس ایرانی‌ست.

مهاجر فارغ‌التحصیل رشته عکاسی از دانشکده هنرهای زیبا است. وی دوره کارشناسی ارشد زبان‌شناسی را با نگارش رساله‌ای تحت عنوان «زبان‌شناسی متن‌بنیاد و بررسی متن ادبی» به راهنمایی علی‌محمد حق‌شناس در سال ۱۳۷۳ در دانشگاه تهران گذراند.

حرفه: هنرمند

حرفه: هنرمند فصلنامه‌ای در زمینه‌ی هنرهای تصویری است. بیشترِ مطالب این مجله درباره‌ی نقاشی، عکاسی و نقد و نظریه‌های هنری‌ست. حرفه‌ هنرمند در میان اصحاب هنر مجله‌ای شناخته‌شده است و برای دانشگاهیان مرجعی معتبر به‌شمار می‌آید. این فصلنامه در معرفی هنرمندان و جریان‌های هنر تجسمی همواره پیشگام بوده و بسیاری از هنرمندان ممتاز و جریان‌سازِ خارجی برای نخستین بار در این مجله معرفی شده‌اند. حرفه: هنرمند عموماُ نگاهی انتقادی بر جریان‌های حاکم در عرصه‌ی هنر معاصر دارد.

پیوند به وبگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *