تاریخچه ایران‌شناسی در اتریش

از سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب

این سخنرانی به مطالعات ایران‌شناسی و تاریخچه آن در کشورهای اروپایی می‌پردازد. علت توجه اروپاییان به آثار گذشته ایران را بررسی می‌کند و در نهایت با بحث و تبادل نظر شرکت‌کنندگان با سخنرانان خاتمه می‌یابد.

در این جلسه علاوه بر دکتر ایرانی (مدیر عامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب)، محمدحسین ساکت و نصرت‌الله رستگار سخنرانی کردند.

این نشست، بیست و پنجمین نشست از سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب است که در تاریخ ۹ دی‌ماه سال ۱۳۸۳ برگزار گردید.

چهارراه پروژه‌ای ناسودبر است.
ما را در ادامه این راه یاری کنید.

محمد حسین ساکت

محمدحسین ساکت متولد سال ۱۳۲۶ در شهر تربت حیدریه است. او کارشناسی خود را در رشته حقوق در دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد را در گرایش حقوق تجارت بین‌الملل در دانشگاه مك گیل كانادا گذرانده است. همچنین در رشته اسلام‌شناسی نیز سابقه تحصیل و فعالیت دارد. از مهم‌ترین کتاب‌های وی می‌توان به «دادرسی در حقوق اسلامی»، «تاریخ آموزش در اسلام» و «درباره شاهنامه و فردوسی» اشاره کرد.

نصرت‌الله رستگار

نصرت‌الله رستگار در سال ۱۳۲۱ در کرمان به دنیا آمد. او ابتدا در رشته مهندسی مکانیک تحصیل کرد اما در دوره کارشناسی ارشد، رشته زبان و ادبیات آلمانی را انتخاب نمود. پس از آنکه از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد، برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا به خارج از کشور رفت. رستگار، مدرس تاریخ و فرهنگ ادبیات فارسی و تاریخ حکومت‌های اسلامی در شبه قاره هند، همچنین پژوهشگر بازنشسته انستیتوی ایران‌شناسی آکادمی علوم اتریش است و سال‌ها در این آکادمی در زمینه ایران‌شناسی، به ویژه شاهنامه فعالیت کرده است.

مرکز پژوهشی میراث مکتوب

مرکز پژوهشی میراث مکتوب در سال ۱۳۷۲ به قصد حمایت از کوشش‌های پژوهشگران و مصححان و احیا و انتشار مهم‌ترین آثار مکتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مکتوب» با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مرکز نشر میراث مکتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ با دریافت مجوز سه گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مرکز پژوهشی میراث مکتوب» تغییر نام داد و علاوه بر کار نشر به کار پژوهشی نیز روی آورد.

پیوند به وبگاه

نشست بیست و پنجم از سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب

بیست و پنجمین نشست از سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب به تاریخچه ایران‌شناسی در اتریش اختصاص دارد. این نشست در تاریخ ۹ دی‌ماه سال ۱۳۸۳ برگزار گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.