جهانی‌شدن اروپاییان در آیینه آثار ورمیر

از مجموعه هم‌اندیشی‌های تاریخ و تئوری معماری و هنر

آثار یان ورمیر (Johannes Vermeer) نقاش هلندی (۱۶۷۵-۱۶۳۲) به علت جاذبه‌های بصری و محتوایی‌اش تاکنون بارها و از منظرهای مختلفی تشریح شده است. یکی از شرح‌های ارزشمند بر آثار ورمیر از تیموتی بروک، مورخ و مدرس کانادایی و متخصص چین‌شناسی است؛ با عنوان «کلاه ورمیر: سده هفدهم و طلوع جهانی‌شدن». بروک در این کتاب خود را محدود به تشریح آنچه در نقاشی‌ها عیان است، نمی‌کند و تلاش دارد به لایه‌های پنهان‌تر آثار راه برد.

به زعم بروک هر اثر هنری همان‌قدر که محصول اراده و آگاهی پدیدآورش است، محصول بی‌ارادگی و ناخودآگاه اوست و به اعتبار همین وجه آثار می‌توانیم به عالم هنرمند و سیاق خلق اثر نزدیک شویم. روش بروک جست‌وجو و کشف هماهنگی‌ها و ارتباطات موجود ولی نهانی عناصر متفرق نقاشی‌هاست؛ شیوه بدیع او در توجه به آثار، دریچه‌هایی به جهان در حال تحول و پر از ماجراجویی و اکتشاف سده هفدهم می‌گشاید و حتی جذابیت آثار ورمیر را دو چندان می‌کند. در این سخنرانی تحلیل بروک از یک اثر ورمیر با نام «منظره دلفت» (View of Delft) مطرح شده و درباره اهمیت و مزایای روش او در رشته معماری بحث می‌شود.

سخنرانی خانم نجفی در تاریخ ۱۸ آبان سال ۱۳۹۳ از طرف هسته نظریه‌پژوهی در معماری و هنر و به عنوان یکی از جلسات مجموعه هم‌اندیشی‌های تاریخ و تئوری معماری و هنر در دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار گردید.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

الناز نجار نجفی‌

الناز نجار نجفی‌ در سال ۱۳۶۲ در تهران به دنیا آمد. او دوره کارشناسی خود را در رشته معماری دانشگاه علم و صنعت و مقطع کارشناسی ارشد را در رشتۀ مطالعات معماری ایران در دانشگاه شهید بهشتی گذراند. عنوان پایان‌نامه وی «نقش‌بازی و صورت‌بندی: تأمل در آنچه میبدیان ساباط و میدان خوانند» است. نجار نجفی‌ از سال ۱۳۸۹ تاکنون در مقطع دکتری معماری مشغول به تحصیل است.

هسته نظریه‌پژوهی در معماری و هنر

از سال ۱۳۸۸ تعدادی از استادان و پژوهشگران دانشکدۀ معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی با هدف تعمیق مبانی نظری هنر و معماری در فضای علمی کشور و تلاش در ایجاد خودباوری سازنده و حقیقی در تولید نظریه‌های بنیادی و کاربردی در معماری و هنر گرد هم آمدند و گروهی پژوهشی را با مدیریت آقای دکتر هادی ندیمی ترتیب دادند. از جمله فعالیت‌های این گروه پژوهشی تهیۀ بانک اطلاعات در زمینۀ نظریه‌های طرح‌شده در تاریخ اندیشۀ معماری و هنر، طراحی وبگاه تخصصی، برگزاری جلسات هم‌اندیشی‌ و ... است.

پیوند به وبگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.