به آسمان رفتن کیکاووس و دیگران

مطالعه تطبیقی به معراج رفتن شخصیت‌ها

در داستان‌های پیشینیان برای پرواز کردن موانع تکنولوژیک وجود داشته، اما جدا از این موانع، مانع اصلی پرواز، باورهای پیشینیان بوده است. چراکه آسمان جایگاه قدسی و جایگاه خدایان و به نوعی منطقه ممنوعه بوده است. شاید دست‌نیافتنی بودن آسمان موجب قدسی بودنش می‌شود و قدسی بودنش آن را دست‌نیافتنی‌تر می‌کند.

در روایات ایرانی اولین کسی که به آسمان می‌رود، جمشید است. به آسمان رفتن جمشید بسیار موجه است و حتی برای آن جشن یادبودی می‌گیرند که همان جشن نوروز است. به آسمان رفتن کیکاووس شباهت‌هایی با به آسمان رفتن جمشید دارد، اما تفاوت‌هایی اساسی نیز با آن دارد که قابل توجه است. از دیگر شخصیت‌هایی که به آسمان می‌روند، گشتاسب پادشاه زمان زردشت است. کرتیر -موبد اوایل سلسله ساسانی- نیز در کتیبه سرمشهد ادعا می‌کند به آسمان و بهشت رفته است. همچنین ارداویراف و زردشت نیز به آسمان می‌روند.

این جلسه در تاریخ ۱۸ دی‌ماه سال ۱۳۹۳ در خانه هنر برگزار گردید.

 

 

علی امینی

علی امینی از مدرسین فعال حوزه زبان‌های باستانی است. وی در سال ۱۳۸۰ مدرک کارشناسی خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه شیراز اخذ نمود. پس از آن تحصیلاتش را در مقطع کارشناسی ارشد ابتدا در رشته فرهنگ و زبان‌های باستانی و سپس زبان‌شناسی (گرایش آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان) ادامه داد. در دوره دکترا رشته ادبیات حماسی را انتخاب کرد و سال ۱۳۹۱ در این مقطع فارغ‌التحصیل شد.

دکتر امینی هم‌اکنون به تدریس زبان‌های فارسی باستان، پهلوی و اوستایی در خانه هنر مشغول است.

خانه هنر

خانه هنر واقع در خیابان انقلاب تهران، برگزارکننده نشست‌های فرهنگی و کلاس‌های آموزشی است.

پیوند به وبگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *