حماسه آبادانی

صحبت‌های ایمان افسریان (مدیرمسئول فصلنامه حرفه: هنرمند) در روستای آسیابر

شاید مهم‌ترین انقلابی که در طول تاریخ بشر اتفاق افتاده، انقلاب کشاورزی است که منجر به یکجانشینی انسان شد. یکجانشینان نسبت به تغییرات آب و هوایی آسیب‌پذیرتر از کوچروان هستند چون امکان جابه‌جایی ندارند. مری ستگاست نویسنده کتاب «آنگاه که زرتشت سخن گفت»، می‌گوید بر اساس کاوش‌های باستان‌شناسی، طی دوره‌ای حدوداً دوهزارساله تعداد ابزار جنگی کم شده و ابزار کشاورزی افزایش می‌یابد. او معتقد است کم شدن استفاده از ابزار جنگی و کاهش جنگ و نزاع، نتیجه ایده یکجانشینی و انقلاب کشاورزی است. یکجانشینی مسیر پرچالشی برای بشر بوده اما منجر به گسترش روستاها و شهرها شده است. ایده آبادی و آبادانی از همین نقطه شروع می‌شود؛ جایی که انسان تصمیم می‌گیرد ایده کشاورزی و زمین قابل کشت را گسترش دهد، آب را منتقل کند و زمین را آباد کند. استقرار و یکجانشینی نهایتاً آبادانی و امنیت را برای بشر به ارمغان می‌آورد.

این سخنرانی ۱ خردادماه سال ۱۴۰۱ در روستای آسیابر استان گیلان برگزار شده است.

ایمان افسریان

ایمان افسریان متولد سال ۱۳۵۳ در تهران است. وی دانش‌آموخته رشته تصویرسازی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه هنر تهران می‌باشد. افسریان از سال ۱۳۹۴ تاکنون مدیرمسئول فصلنامه حرفه: هنرمند بوده است.

حرفه: هنرمند

حرفه: هنرمند فصلنامه‌ای در زمینه‌ی هنرهای تصویری است. بیشترِ مطالب این مجله درباره‌ی نقاشی، عکاسی و نقد و نظریه‌های هنری‌ست. حرفه‌ هنرمند در میان اصحاب هنر مجله‌ای شناخته‌شده است و برای دانشگاهیان مرجعی معتبر به‌شمار می‌آید. این فصلنامه در معرفی هنرمندان و جریان‌های هنر تجسمی همواره پیشگام بوده و بسیاری از هنرمندان ممتاز و جریان‌سازِ خارجی برای نخستین بار در این مجله معرفی شده‌اند. حرفه: هنرمند عموماُ نگاهی انتقادی بر جریان‌های حاکم در عرصه‌ی هنر معاصر دارد.

پیوند به وبگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *