از گرافیک فرهنگی تا گرافیک تبلیغاتی

گفت‌وگو با فرزاد ادیبی، شهرزاد اسفرجانی، بهراد جوانبخت و مهدی سیفی

در مجله‌ی حرفه: هنرمند ویژه‌نامه‌ای درباره‌ی تحولات فرهنگی و هنری در «دهه‌ی  ۷۰ شمسی» تهیه شده است و این گفت‌وگو پیرامون تحولات حوزه‌ی گرافیک است. فرازد ادیبی (طراح گرافیک، تصویرگر و مدرس)، شهرزاد اسفرجانی (طراح گرافیک و مدرس)، بهراد جوانبخت (طراح گرافیک و مدرس) و مهدی سیفی (طراح گرافیک و مدرس)، در اوایل دهه‌ی ۷۰ کار جدی خود را آغاز کردند. آن‌ها در این گفت‌وگو از تجربه‌ها و دغدغه‌ها و مشکلات کار گرافیک در آن سال‌ها می‌گویند؛ از گشایش‌های اقتصادی و اهمیت تولید محصول و جان گرفتن دوباره‌ی گرافیک تجاری، از بی‌ینال‌ها، فضای آموزشی، همچنین اهمیت ورود تکنولوژی و کامپیوتر در کار گرافیک صحبت به میان می‌آید.
این گفت‌وگو در تابستان ۱۴۰۲ در دفتر مجله‌ی حرفه: هنرمند و با حمایت گالری سرای انجام شد. پیشنهاد می‌کنیم پس از دیدن این ویدئو، دیگر گفت‌وگوها درباره‌ی دهه‌ی ۷۰ را نیز در چهارراه و یا بخش «دیداری-شنیداری» سایت حرفه: هنرمند تماشا کنید.

بهراد جوانبخت

بهراد جوانبخت؛ متولد ۱۳۵۵، فارغ‌التحصيل رشته گرافيک از دانشکده هنر و معماري دانشگاه آزاد اسلامي است.

شهرزاد اسفرجانی

شهرزاد اسفرجانی؛ از فعالان حوزه‌ی برندینگ در ایران است و مشاور ارتباطات و تبلیغات؛ بسیاری او را بانی تحول بسته‌بندی در ایران می‌دانند. او تجربه‌ی کار با برندهای بزرگی هم‌چون کاسترول، لیپتون، سحرخیز و گلستان را دارد.

فرزاد ادیبی

فرزاد ادیبی، متولد  ۱۳۴۶، سنقر

فارغ ااتحصیل رشته گرافیک از دانشکده هنر های زیبا  دانشگاه تهران ۱۳۷۳

عضورسمی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران

مهدی سیفی

مهدی سیقی طراح گرافیک

حرفه: هنرمند

حرفه: هنرمند فصلنامه‌ای در زمینه‌ی هنرهای تصویری است. بیشترِ مطالب این مجله درباره‌ی نقاشی، عکاسی و نقد و نظریه‌های هنری‌ست. حرفه‌ هنرمند در میان اصحاب هنر مجله‌ای شناخته‌شده است و برای دانشگاهیان مرجعی معتبر به‌شمار می‌آید. این فصلنامه در معرفی هنرمندان و جریان‌های هنر تجسمی همواره پیشگام بوده و بسیاری از هنرمندان ممتاز و جریان‌سازِ خارجی برای نخستین بار در این مجله معرفی شده‌اند. حرفه: هنرمند عموماُ نگاهی انتقادی بر جریان‌های حاکم در عرصه‌ی هنر معاصر دارد.

پیوند به وبگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *