کاوش در صدها محوطه باستانی در مخزن موزه ملی ایران

سلسله نشست‌های آموزشی با موضوع موزه ملی ایران

در سال ۱۳۹۴ گروه ساماندهی مخزن موزه ملی ایران به سرپرستی دکتر عباس علیزاده به طبقه‌بندی و نظم‌بخشی اشیاء داخل مخزن بر اساس محل کشف و دوره تاریخی آنها پرداخت.
بیشتر این اشیاء، حاصل کاوش یا بررسی‌های میدانی باستان‌شناسی بودند که در زمان کاوش یا بررسی به صورت طبقه‌بندی‌نشده، به انبار موزه ملی منتقل شده بودند. همچنین در میان آنها، اشیاء تاریخیِ قاچاق‌شده نیز دیده می‌شد که بعضی از آنها تقلبی بودند.
در این سخنرانی که در فروردین ۹۵ برگزار شد، دکتر علیزاده گزارشی از فعالیت‌های مربوط به ساماندهی این اشیاء ارائه می‌کند. در ابتدای برنامه نیز دکتر جبرئیل نوکنده (مدیر موزه ملی ایران)، دکتر محمدرضا کارگر و دکتر طالبیان سخنرانی می‌کنند.

عباس علیزاده

عباس علیزاده از باستان‌شناسان مطرح ایرانی است. او تحصیلاتش را در دانشگاه تهران و سپس در دانشگاه شیکاگو ادامه داد و در سال ۱۹۸۷ میلادی، دکترای خود را از این دانشگاه اخذ کرد. علیزاده کاوش‌های متعددی از جمله کاوش‌های تپه چغامیش و چغابنوت را در خوزستان سرپرستی کرده و هم‌اکنون نیز در مؤسسهٔ شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو، باستان‌شناسی پیش از تاریخ ایران را تدریس می‌کند.

موزه ملی ایران

موزه ملی ايران با قدمتی بيش از هفتاد سال، با دارا بودن سیصد هزار شیء و زيربنايی بيش از بیست هزار مترمربع، بزرگ‌ترين موزه باستان‌شناسی و تاريخ ايران است. این موزه از نظر حجم، تنوع و كيفيت آثار، از موزه‌های معتبر جهان محسوب می‌شود. موزه ملی در فرهنگ موزه‌داری ايران، موزه مادر به شمار می‌رود.

پیوند به وبگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.