کاوش در صدها محوطه باستانی در مخزن موزه ملی ایران

سلسله نشست‌های آموزشی با موضوع موزه ملی ایران

این سخنرانی به ساماندهی هزاران شیء موجود در مخزن موزه ملی ایران می‌پردازد. بیشتر این اشیاء حاصل کاوش یا بررسی‌های میدانی باستان‌شناسی هستند که در زمان کاوش یا بررسی به صورت طبقه‌بندی‌نشده، به انبار موزه ملی منتقل گردیده‌اند. در این میان، اشیاء تاریخی قاچاق‌شده نیز دیده می‌شود که بعضی از آنها تقلبی هستند.

گروه سامان‌دهی مخزن موزه ملی ایران به سرپرستی دکتر علیزاده، مدت‌هاست که به کار طبقه‌بندی و نظم‌بخشی این اشیاء بر اساس محل کشف و دوره تاریخی آنها می‌پردازند. این سخنرانی که در تاریخ ۲۴ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۵ برگزار شد،‌ گزارشی از فعالیت این گروه است.
در ابتدای برنامه، ابتدا دکتر جبرئیل نوکنده (مدیر موزه ملی ایران)، دکتر محمدرضا کارگر (مدیر کل اداره موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی) و دکتر طالبیان (معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) سخنرانی می‌کنند. پس از آن دکتر عباس علیزاده به ارائه گزارش کار می‌پردازد.

 

 

چهارراه پروژه‌ای ناسودبر است.
ما را در ادامه این راه یاری کنید.

عباس علیزاده

عباس علیزاده از باستان‌شناسان مطرح ایرانی است. او تحصیلاتش را در دانشگاه تهران و سپس در دانشگاه شیکاگو ادامه داد و در سال ۱۹۸۷ میلادی، دکترای خود را از این دانشگاه اخذ کرد. علیزاده کاوش‌های متعددی از جمله کاوش‌های تپه چغامیش و چغابنوت را در خوزستان سرپرستی کرده و هم‌اکنون نیز در مؤسسهٔ شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو، باستان‌شناسی پیش از تاریخ ایران را تدریس می‌کند.

موزه ملی ایران

موزه ملی ايران با قدمتی بيش از هفتاد سال، با دارا بودن سیصد هزار شیء و زيربنايی بيش از بیست هزار مترمربع، بزرگ‌ترين موزه باستان‌شناسی و تاريخ ايران است. این موزه از نظر حجم، تنوع و كيفيت آثار، از موزه‌های معتبر جهان محسوب می‌شود. موزه ملی در فرهنگ موزه‌داری ايران، موزه مادر به شمار می‌رود.

پیوند به وبگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.