فراخوان کارگاه ملاقات موزه وشهر

اسامی برگزیدگان کارگاه را اینجا ببینید.

 

مقدمه

مدنیت را می‌توان محصول و نتیجه شهرنشینی دانست، اما به تعبیری دیگر، مدنیت مقدم بر شهرنشینی است و کیفیت مدنیت، در کالبد شهر جلوه پیدا می‌کند. این کیفیت خود باعث ظهور نشانه‌هایِ بسیاری در زندگیِ شهروندانِ یک شهر و البته کالبد شهرها شده است.

موزه یکی از این دستاوردهای کیفی مدنیت است. موزه که در آغاز تنها به‌عنوان «مکانی» برای به نمایش درآوردن اشیاء برگزیده و حفاظت این اشیاء بود بمرور به مانند بسیاری از رویدادهای زندگی بشری در بسترِ زندگیِ شهری، به یکی از امکان‌هایِ جاری شدنِ کیفیت در زندگیِ شهری و ظرفیتی برای تعامل با شهروندان از مسیر داشته‌های آن‌ها برایِ زندگیِ امروز و فردایشان تبدیل شده است. ظرفیتی که امروز می‌تواند هم در خدمتِ مدیریتِ شهری پویا و کارآمد باشد و هم فرصتی برای شهروندان یک شهر تا کیفیت مطلوب برای ساختن و حیاتِ شهری خویش را بازیابند.

موزه به‌عنوان یک رویکرد می‌تواند به الگویی برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های فرهنگی و بوم‌زیستی شهرها تبدیل شود.
«شورای بین‌المللی موزه‌ها» حوزه‌ی فعالیت موزه را در گستره‌ی «میراث ملموس» و «ناملموس» انسان و «محیط‌‌ زیست» او توصیف می‌کند.در این رویکرد شاید بتوان گفت:ماهیت و جوهر امروزی موزه ارتباط جدایی‌ناپذیری با جامعه و زندگی شهری دارد. امروزه موزه به‌مثابه یک محرک پویای شهری، مانند خود شهر پدیده‌ای زنده محسوب می‌شود.

شهر یکی از پیچیده‌ترین دستاوردهای بشری است: همیشه در حال تغییر است، پویا و دگرگون شونده (به هر دو معنای مثبت و منفی آن) و مملو از ارزش‌ها و مجموعه‌ها و موضوعاتی است که می‌توان از آنها به‌عنوان «میراثِ شهر» یادکرد. در بسیاری از شهرها عنوان میراث شهر برای توجه به برخی از ظرفیت‌ها و محرک‌های شهری استفاده می‌شود، ولی نکته‌ی حائز اهمیت آن است که «میراثی شدن» ظرفیت‌ها و محرک‌های شهر از نگاه نظری بسیاری از مسئولین و به گواه تجربه‌های عینی، فرایندی است که در بهترین شرایط فقط به رویکرد حفاظت از اثر یا مکان میراثی (تاریخی) بدون زندگی امروز شهر محدود شده؛ درحالی‌که موزه‌ای شدن در ادبیات نوین موزه شناسی حوزه‌ی کارکردی گسترده‌تری را دربر می‌گیرد.

بنابر این مقدمه و به منظور بهره گیری از ظرفیتی به نام موزه در شهر و تحقق فرآیندهای زنده شهری رویدادی با عنوانِ برنامه «کارگاه ملاقاتِ موزه و شهر» طراحی شده است. رویدادی که در طی یک مسیر برنامه ریزی شده و بنابر فرآیندی تجربه گرایانه این موضوع را در برخی از شهر های ایران مورد توجه و تمرین قرار می‌دهد، این برنامه برآن است تا از طریق یک مسیر تعاملی امکان محقق شدنِ تعامل بینِ موزه و شهر را فراهم آورد.

 

شرح کارگاه:

این برنامه برای مشارکت شرکت کنندگان و رسیدن به درک و دستاوردی از موضوع، هم‌چنین امکان تجربه مشترک، به شکل کارگاهی اجرا می شود. قابل ذکر است که این برنامه گام نخست از مجموعه برنامه‌هایی‌ست که درباره این موضوع طراحی شده است.

 

شرکت کنندگان:

مخاطبان و شرکت کنندگان در این کارگاه دو گروه هستند:

الف) شهرداران و دست‌اندرکاران حوزه مدیریت شهری

تبصره یک) در این مرحله از کارگاه پس از بررسی شورای سیاستگذاری، با توجه به شاخص های مورد نظر در مبانی مقدماتی، شهردارانی به کارگاه دعوت شده‌اند و شهر‌های آن‌ها به عنوان شهر‌های مقصد انتخاب شده‌ که ویژه‌گی‌های زیر را دارند:

۱. شهرهایی که بنیان شهری داشته اما مرکز استان نیستند.

۲. شهر‌هایی که از منظر مقیاس، جمعیت و… شهر‌های کوچک شناخته می‌شوند.

۳. شهرهایی که دارای ارزش‌های متنوع و گوناگون تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و شهری هستند.

۴. شهر‌هایی که شهرداران و مدیران شهری آن اقداماتی را برای بهبود کیفیت فضای شهری و زندگی شهروندی انجام داده اند.

ب) علاقه‌مندان و دانش‌آموختگان رشته‌های: موزه‌داری، مطالعات تاریخ معماری و شهر، شهرسازان و رشته‌های مرتبط اعم از تاریخ، جامعه‌شناسی، هنر، مطالعات فرهنگی و…

تبصره دو) علاقه مندان به شرکت در کارگاه که جزء گروه «ب» هستند برای شرکت در این رویداد می‌بایست مراحل زیر را انجام دهند:

۱. مطالعه‌ی کامل فراخوان و پر کردن برگه‌ی ثبت‌نام

۲. دارندگان مدرک کارشناسی، دانشجویان کارشناسی‌ارشد و فارغ‌التحصیلان این مقطع می‌توانند این رویداد را همراهی نمایند.

۳. شرکت کنندگان گروه «ب» پس از ثبت نام و پذیرش در قالبِ گروه‌های سه نفره که ترکیبی از رشته‌های مختلف است گروه‌بندی می‌شوند تا با تعدادی از شرکت کنندگان گروه «الف» یک کارگروه کاری را تشکیل دهند.

۴. کارگاه یک روند دارد و بر طبق تقویم کارگاه طی مراحلی انجام می‌شود، هم‌چنین ظرفیت کارگاه محدود است بنابر این اولویت با کسانی‌ست که زودتر از بقیه عزیزان فرایند ثبت نام را انجام داده‌اند.

{مهلت ثبت نام در کارگاه به پایان رسیده است. اسامی برگزیدگان را اینجا ببینید.}

 

تقویم کارگاه:

آخرین فرصت ثبت نام: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵

پیش کارگاه (معرفی مبانیِ کارگاه و روند اجرایی): ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۵

کارگاه اول: ۲۵ و ۲۶ فروردین ۱۳۹۶

کارگاه دوم: از ۲۸ اردی‌بهشت ۱۳۹۶

مکان برگزاری: تهران، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

 

برگزارکنندگان:

  • شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران،
  • مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران،
  • گروه مطالعات جهان ایرانی
  • و با همکاری وبگاه چهارراه
  • دبیر مهمان: حمیدرضا سپهری

 

نکات و اطلاعات عمومی شرکت در کارگاه:

۱. ثبت‌نام فقط از طریق وبگاه به نشانی chaharrah.tv امکان‌پذیر است.

۲. ثبت‌نام و شرکت در کارگاه رایگان است.

۳. کسانی که پس از مهلت مقررشده در تقویم کارگاه ثبت‌نام کنند، دبیرخانه از پذیرش آنها معذور است.

۴. پس از اعلام اسامی پذیرفته شدگان از وبگاه chaharrah.tv، کلیه‌ی شرکت‌کنندگان باید در تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۵ مطابق برنامه ارسالی در محلی که به آنها گفته می‌شود حضور داشته باشند.

تبصره: برای آگاهی از نتایج و نیز تغییرات محتمل در برنامه‌ی کارگاه، لطفا به آدرس زیر رجوع فرمائید:

chaharrah.tv/museums-2017

۵. پذیرایی طی روزهای برگزاری کارگاه بر عهده‌ی دبیرخانه است.

۶. دبیرخانه کارگاه به کلیه‌ی شرکت‌کنندگانی که در روز مقرر در کارگاه حضور داشته باشند و تا پایان کارگاه همراه باشند، گواهی شرکت می‌دهد.

۷.دبیرخانه کارگاه به نفرات برتر منتخب کارگاه، لوح تقدیر، یادمان کارگاه، و جایزه‌ی ویژه اهدا خواهد کرد.

 

تماس با دبیرخانه

نشانی: تهران،میدان شهید باهنر، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

تلفن همراه: ۰۹۳۸۳۵۵۰۳۶۲

تلفن: ۰۲۱۲۲۲۸۷۰۰۴

دورنگار: ۰۲۱۲۲۲۸۵۰۲۳

وبگاه: chaharrah.tv

// comments are closed

Designed and developed by Shomalgan studio.